Avustralya’nın doğal güzelliği yeni turizm kampanyasında Yunanistan’ı tanıtmak amacıyla kullanıldı.

Nerden bilecektiniz ki Twelve Apostles’in (Avutralya’nın Victoria eyaletinde günümüze 8 çıkıntısı kalmış kireçtaşı) Pantheon tapınağından çok da uzak olmadığını? Ne de olsa ismi Yunancadan geliyor. Aklınız mı karıştı? Yalnız değilsiniz.

Yunanistan, daha önce Nazi Almanyası’nın düzenlediği Berlin Olimpiyatları görüntüleri nedeniyle yeniden düzenleyip yayınladığı turizm tanıtım filminde bu kez de Avustralyalı uzay-fotoğrafçısı Alex Cherney’nin Ocean Sky filminden 15 saniyelik görüntü kullanmasıyla tartışma konusu oldu. Twelve Apostles (Avustralya) sahilinden uzay görüntülerine kullanan videoya jet cevap geldi.

Yunanistan Turizm Organizasyonu, kullanılan videonun bir hatadan kaynaklanmadığını, bilerek kullanıldığını açıkladı.

“Dünya’nın her yerinde Yunanistan ideali, fikri ve ismi vardır. Avustralya’nın gökyüzüne baktığınızda bile Yunan isimli yıldızları görürsünüz. Yunan mitolojisinin etkisini hissedersiniz. Dünya Yunandır.”

Yunanistan’ı keşfetmek için Avustralya’ya gitmek, henüz Yunanistan’ı görmemiş fakat Ege’de turistik seyahat yapmış Türk vatandaşları için daha farklı bir deneyim olabilir o zaman. Hatta evimizin balkonundan bile gökyüzüne bakarak Yunanistan’ı hissedebiliriz (:

KafeinSiz'in yaratıcısı, arayüz tasarımı gurusu, sosyal medya tansiyon aleti, atar ustası, müzik aşığı, sinema arşivi... Bu tanımlara bakacak olursak megaloman.