Herkes çikolatayı sever, bu da artan tüketimin üretimle dengelenememesi nedeniyle artık çikolata bulamamanıza sebep olabilir.

Çikolata tüketiminin yüksek olması kakao üretimini sıkıntıya soktu. Üstelik bu yeni bir sorun da değil. 2012’den bu yana ürettiğimizin tamamını tüketiyoruz.

Batı Afrika’da yaşanan kuraklığın neden olduğu kurumuş tarlalar, hastalıklarla birleşince Dünya’nın en büyük kakao tedarikçisini feci vurdu. Üreticiler kuraklık ve hastalık nedeniyle kakao yerine başka mahsüller ekmeye başladı. Şu an yılda 3.5 milyon ton üretilen kakaonun 2020 yılında tüketiminin 4.5 milyona çıkması bekleniyor fakat üretim gittikçe düşüyor.

Özellikle Çin’in komünizmin kapalı yapısından yavaş yavaş çıkmaya başlamasıyla artan rekor seviyede artan çikolata tüketimi piyasaları kötü etkilemeye başladı. Üretimin düşmesi nedeniyle hali hazırda fındıkta yaşadığımız zammın bir benzeri de kakaoda yaşanıyor. Bu da çok yakın bir zamanda “gerçek” çikolatanın fiyatının artmasına neden olacak.

Bu obezitenin düşmesinde bize yardımcı olacak güzel bir şey olarak görülse de, İsrail’li tohumcuların genetiği değiştirilmiş ve denenmemiş yeni tohumlarını piyasaya sürmesi ve mahsülü arttırması çok da uzun sürmeyecektir. En kötü ihtimalle çikolata esansları ve özleri, kıvam arttırıcılar piyasa daha fazla kalitesiz ürün olmasına sebep olacaktır.

Yani dememiz odur ki; eğer çikolatayı seviyorsanız zombi istilasını beklemeden stok yapmanızda fayda var. Bu zamlar ilk önce kaliteli ürün üreten büyük markaları vuracaktır.

 

Uzatmalı iletişim öğrencisi, yumoş ayısı fetişisti