Biri hayatınızda ne kadar süre kalırsa ayrıldığında da boşluğu o kadar büyük olur. Bu yüzden uzun ilişkiden çıkanların toparlanma süresi normal çiftlere göre daha uzun olur. Alışkanlıkları daha çok, bağımlılıkları daha yüksek seviyede olan uzun ilişki insanlarının ayrılık sonrası zalim bekar dünyasına girmesiyle yaşadığı değişimler şunlar:

Bekar hayatı? Neydi o ya? Şimdi nasıl tanışıyorduk?

tumblr_inline_mipu04M5nS1qz4rgp

En son bekarlığının üzerinden yıllar yıllar geçmiş, işler değişmiş, taktikler gelişmiş. Adeta ıssız adaya düşmüşsün de kurtarılmışsın gibi yabancısısın olayın. Nasıl tanışılır? Ne söylenir? Ne giyilir? Nerelere gidilir? Hiçbir fikrin yok bu konuda. Adeta bigisayar kullanmasını öğrenen yaşlısın şu an işin kötüsü Başlat’a da basamıyorsun.

O beraber yaptığınız şeyler var ya, artık tek yapacaksın.

eating_alone

O kadar sene konserler, sinemalar, festivaller gezdiniz tozdunuz ama artık alışman gereken bir durum var: Yalnızsın! Seninle beraber gelecek arkadaşlarınla kesinlikle aynı zevki almayacaksın. Rutinleriniz, alışkanlıklarınız var ve en yakın arkadaşın da dahil kimse buna adapte olamayacak. Bu yüzden çoğu etkinliği tek başına yapacaksın ama bunun da seni mutlu edeceğini söylemek zor. Bir de işin içinde daha büyük bir dram daha var. Yıllar içinde zevklerinizi paylaştınız, ortak gruplar falan keşfettiniz ya, işte o etkinliklerde hep karşılaşacaksınız.

Hüzünlü bir hikaye: Karar aşamasında “Biz”den “Ben”e geçiş

50db741857097e32620000dc

 

Alıştın tabi kendi hayatınla ilgili bir karar bile alırken danışacağın biri olmasına zor geliyor şimdi kendi kararını almak. İş hayatından arkadaşlık hayatına her konuda alınması gereken kararlar seni bekliyor canısı.

Mal paylaşımında son nokta: Arkadaşlar kimde kalacak?

tumblr_ma2fj9VFUg1qasxjlo1_500

Özellikle kavgalı ayrılıklarda yıllar içinde ortaklaşan bütün arkadaşlar istedikleri kadar çabalasın tarafsız kalamayacak. Tarafsız kalanlar ise sizin sürekli karşılaşmanıza sebep olacak. Dolayısıyla her türlü arkadaş çevrenizde büyük bir değişim olacak.

Evim evim güzel evim, artık sadece benim evim.

4grvp9a

Beraber yaşıyor olup olmamanız fark etmez, uzun ilişkilerde ev hep iki kişinindir. Artık o DVD’leri, kıyafetleri, dergileri muhatabına iade edip tamamen size ait bir alana sahip olabilirsiniz.

İyisin… Gel de inandır!

Ross=fine

İstediğin kadar atlat, unut, et kimse inanmaz. Herkes ya hala aşık olduğunu ya da çok kızgın olduğunu düşünüyor. Sürekli seni teselli etmeye çalışıyorlar, karşı tarafı kötüleyerek acını dindirmeye çalışıyorlar ama kesinlikle iyi olduğuna inanmıyorlar.

Şimdi o elindeki şifreyi yavaşça değiştir delikanlı

robin-crying-drunk-under-desk

Sen vakti zamanında sosyal medya hesaplarından banka kartlarına kadar her şeyi tarihleriniz, ismi falan yaptın ama artık onları değiştirmen lazım. Hem zaten çok büyük ihtimalle o da biliyor şifrelerini, ne gerek var? (Ortak hesap ayrımına hiç girmiyorum farkındaysanız, siz öyle insanlar mısınız?)

Yak bütün fotoğrafları, bana ait tüm eşyaları

delete

Geçirdiğiniz yıllar boyunca yüklediğiniz 54357468446513873454 kadarcık fotoğrafı hem bilgisayarından hem bütün sosyal medya sitelerinden sileceksin tek tek sileceksin.

Vücudundaki alkol oranında da gözle görülür bir yükselme var

pnk-pink-sober-quotes-4

“Çıkayım birileriyle tanışayım” gezmelerinin sonu barda oturup içerek bitiyor. Evden çıkmadığın günlerde de durum çok farklı değil.

Ama sonunda kendini bekar biri olarak yeniliyorsun

ready

Kendinden ayrı geçirdiğin zamanı telafi edecek şansı yakaladığını fark ediyorsun sonra. Artık hayatının merkezi sensin ve her şey sadece seninle ilgili. Kendine yeni uğraşlar buluyorsun, görünüşünü istediğin gibi değiştiriyorsun, istediğin kıyafetleri giyip, istediğin kişilerle görüşüyorsun, sinemada hangi filme gitmek istiyorsan ona gidiyorsun. Hareket etmeden önce düşünmen gereken başka biri yok ve artık hayatının kontrolü tamamen sende.

Ve final:

tumblr_mb3gzj6CLv1qzhdqyo1_500

 

Uzatmalı iletişim öğrencisi, yumoş ayısı fetişisti