One Direction, Ed Sheeran ve Coldplay’den Chris Martin’in de aralarında bulunduğu 30 şarkıcı Batı Afrika’da Ebola ile savaş için yardım toplama amaçlı “Do They Know It’s Christmas?” şarkısı ile biraraya geldi.

1984’te Phil Collins, Boy George, Sting ve George Michael tarafından Afrika’daki kıtlığa karşı söylenen şarkının yeni versiyonunda Ellie Goulding, Paloma Faith, Bastille, Sam Smith, Olly Murs, Rita Ora, Sinead O’Connor, Seal gibi ünlülerde var. Ure, Roger Taylo ve U2’dan her derde deva Bono’da şarkının her iki versiyonunda olanlar.

1984’teki şarkının Afrika’daki kıtlığa ne ölçüde çare olduğu tartışılır ama belki yılda 1.5 milyon kişiyi öldüren AIDS’i önleme amaçlı değil, hatta yılda 1.1 milyon bebeği daha doğmadan öldüren doğum öncesi komplikasyonlar değil de şu ana kadar 5000’den az kişinin öldüğü Ebola virüsüne karşı yardım kampanyası düzenlemeleri belki kapsadığı insan sayısının az olması nedeniyle etkili olmasını sağlayabilir.

Siz de bu yapılacak yardımların Afrika’daki savaşlara silah satın alınması için değil de Ebola ile savaşa harcanacağına inanıyorsanız iTunes’dan veya Google Music’ten satın alabilir, Band Aid 30’un internet sitesinden kredi kartıyla yardım edebilirsiniz.

İşte o şarkı:

1984 versiyonu:

KafeinSiz'in yaratıcısı, arayüz tasarımı gurusu, sosyal medya tansiyon aleti, atar ustası, müzik aşığı, sinema arşivi... Bu tanımlara bakacak olursak megaloman.