Bütün mühendislerini seferber eden Apple hala şarj sorununa çözüm bulamadı. Kullanım imkanının genişliği sayesinde pil ömrü az olan iPhone yeni bir sektör oluşturdu.

Kısa pil ömrüyle şarja bağımlı hale gelen iPhone, nadiren bir günün üzerinde kullanım süresine ulaşabiliyor. Pil süresini uzatmak için kullanıcılar tarafından kısıtlanan özellikleri de telefonun kullanım imkanlarını kısıtlıyor.

4hr-hap-pil

Yanko Desing aracılığıyla fikrini  dünyaya duyurmayı hedefleyen Tsung Chih-Hsien adlı tasarımcı, fikriyle şimdiden heyecan yarattı.

Akıllı telefonlar için piyasada mevcut olan harici batarya teknolojisine (Ki iPhone’da batarya değiştiremiyorsunuz) alternatif sunan “hap piller” ile 2 saat, 4 saat ve 6 saat seçenekleriyle telefonunuzun pil ömrünü uzatabileceksiniz. Kağıttan ve kullan-at modeli olacak hap piller acil durumlarda telefonunuzun Lightning girişiyle bağlanacak.

Tasarım fikri şimdiden Red Dot Awards’ta Konsept Dizayn ödülü almış durumda. Gerçekleşmesi durumunda da pil ve şarj için ayrı bir teknoloji sektörü oluşacağını söyleyebiliriz.

İleride priz ya da şarj aramak yerine kullan-at hap pillerimizle telefonlarımızı kullanabilecek olmak şimdiden heyecan verici. Maliyeti konusunda da kağıt kullanılan ve büyük ihtimalle geri dönüşülebilir olacak hap pillerin teknoloji marketlerden büfelere, barlardan kafelere her yerde bulunabilir olması durumunda hayatımız fazlasıyla kolaylaşmış olacak.

Hızlı şarj aletlerinin telefona zarar verdiği bilinirken hap pilin telefona olumsuz etkisi olup olmayacağı henüz bilinmiyor.