Gerek devletin güvenlik kamera sistemleri (Mobese), gerek ticari ya da kişisel kameraların hiçbiri güvende değil. Rus hackerlar bütün dünyadaki kameraları paralı üyelik sistemi üzerinden canlı izletiyor.

BirGün gazetesinde Timur Akkurt’un Teknosafari köşesinde paylaştığı yazıda pek güzel haberler verilmiyor. Güvenlik amacıyla kurulan ticari kameralardan tutun evinizi, ofisinizi kontrol etmek için kurduğunuz kameralara kadar bütün kameralara ulaşabilen Rus hackerlar kurdukları paralı site üzerinden bunları isteyen herkese canlı izletiyor.

Türkiye’den 170 kameranın canlı yayınını yapan site Amerika’da 4 bin 9, Fransa’da bin 576 kamerayı canlı olarak yayınlıyor.

Sistemin daha da ürkütücü kısmıysa kameranın Google Maps üzerinden ufak bir hatayla paylaşılabilinen konumu. Yani siteden kameradan canlı olarak görüntüyü izleyen kişi kameranın konumunu da görüyor olacak.

Devlet tarafından kullanılan kamera sistemine bir şey yapmanız tabii ki mümkün değil, zaten bizim mobeselerin canlı yayını mevcut ancak evinizde ya da ofisinizdeki kameralar için alabileceğiniz güvenlik önlemleri var. Öncelikle kamerayı aldığınızdan beri hiç değiştirmediyseniz şifreyi değiştirmeniz gerekiyor. Fazlaca kombinasyon kullanmanız sistemin kırılmasını önlüyor. İçinde büyük/küçük harfler, sayılar ve semboller bulunan şifreleri tercih etmenizde yarar var. Eğer unuturum, ederim diyorsanız kısa ve basit bir cümlenin bazı harflerini sayı ile değiştirip araya semboller koyarak bile bunu yapabilirsiniz. Mesela A harfi yerine 4 kullanın, E yerine 3, I yerine 1 gibi. Her kelime arasına tire, alt tire, yıldız gibi semboller koyun ve sayıya çeviremediğiniz harfleri hatırlayacağınız bir sistemde büyük/küçük girin. Bu yöntemi sadece kamera sisteminizde değil sosyal medya hesaplarınızda, mailinizde de kullanarak güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

Son olarak tabletiniz ve telefonunuzda da anti-virüs programlarını ihmal etmeyin çünkü şimdilik güvenlik kameraları üzerinden yürüyen sistem daha sonra telefon, tablet, bilgisayar kameralarını da kapsayabilir.

Tedbir almanızın önemi de şöyle: Sizin şifrenizi çözmeye çalışanlar kombinasyonu ne kadar karışık ve güçlü oluşturursanız o kadar zor bulurlar dolayısıyla da sizinle dakikalar harcamaktansa başka bir kullanıcıya yönelirler.

Şifrenizin güvenliğini test etmek için HowSecureIsMyPassword.Com sitesi üzerinden şifrenizin ne kadar sürede kırılabileceğini öğrenebilirsiniz. Eğer doğru kombinasyonları bulmak için gerçekten zorlanıyorsanız da MakeMyPassword.Com sitesinden bunu sizin yerinize yapmasını isteyebilirsiniz. Küçük/Büyük harfleri, sayıları ve karakterleri açıp izin verilen en üst karakter sayısında şifreyi oluşturabilirsiniz ancak bu şifreyi kesinlikle bilgisayarınıza kaydetmeyin. Bir kağıda yazıp taşımanız daha mantıklı.

Editörün Notu (Berk Gün): Yazarımızın verdiği bu internet sitelerine şifrenizi vermeniz veya bir internet sitesi üzerinden şifre oluşturmanız, sizi “cookie”ler ile takip edebilecekleri için tehlikeli olabilir. Böylece hangi siteye girdiğinizi görüp oluşturduğunuz veya test ettiğiniz şifreler ile bu hesaplarınıza girmeyi deneyebilirler. Bu nedenle yazının son paragrafı silinmiştir.