Bob Geldof’un Ebola ile savaş için para toplamak amacıyla bir araya getirdiği Band Aid 30’a tepkiler sürüyor.

Grupta yer alan Emeli Sandé’nin “yeni bir şarkı yapılması gerekiyordu. Sözleri nedeniyle rahatsız olan herkesten özür dilerim.” demesinin üzerinden kısa bir süre geçmişti ki grupta yer almayı reddeden Lily Allen bombayı patlattı.

Lilly Allen, pazar günü yaptığı açıklamada “Neden gruba dahil olmadığımı *küfür* gibi gözükmeden anlatmaya çalışmak gerçekten zor. Ben yardımlarımı bir grup kendini beğenmiş ‘başarılılar kulübü’ ile toplanarak değil de gerçek parayla ve direkt yapmayı tercih ediyorum” dedi.

Grubun ve yardım şeklinin aldığı eleştiriler bunla da sınırlı kalmıyor. Özellikle Afrika’yı resmetme şekli nedeniyle de yoğun bir şekilde eleştiriliyor.

Blur’un vokali Damon Albarn’da Afrika’ya yapılan para yardımlarının büyük oranda derde deva olmadığını çünkü organizasyon olmadığından paranın nereye gittiğinden emin olunamadığını ve bunun daha büyük problemlere yol açtığını söyledi. (ki Band Aid 30 yazımızda biz de söylemiştik)

Damon Albar Band Aid 30’da yer alanların Afrika’yı ziyaret etmeleri halinde daha büyük yardımda bulunmuş olacaklarını da ekledi.

Band Aid 30’u bir araya getiren Bob Geldof ise tartışmalarla ilgili yorumu sorulduğunda eleştirileri yöneltenlere “konuşan *küfürler*” dedi.

Uzatmalı iletişim öğrencisi, yumoş ayısı fetişisti