Pazartesi günü bazı Sony çalışanları için tatil gününe döndü çünkü kendilerine #GOP adını veren bir grup, şirketin global çapta neredeyse tüm bilgisayarlarını hackledi.

Kendilerine #GOP yani Guardians of Peace (Barışın Koruyucuları) adını veren grubun amacı henüz belli değil lakin hackledikleri sadece bir server sayesinde Dünya çapında Sony bilgisayarlarını etkilemeyi başardı. Hedefin Sony’nin film departmanı olduğu sanılıyor.

California’daki Sony merkezinde başlayan operasyon, Dünya’ya yayılmaya başlayınca Sony bütün çalışanlarının bilgisayarlarını daha fazla döküman sızmaması amacıyla kapattırdı. IT ve üst düzey yöneticiler dışında tüm çalışanlarını eve gönderen Sony yine de çok sayıda bilgisayar ve network şifresi dahil iç yazışma ve dökümanı kaptırmaya engel olamadı.

sonyhack

Grubun yayınladığı ZIP dosyalarının içinden finans departmanına ait çok sayıda döküman ve excell dosyalarında tutulan şifreler çıktı. Asıl ilgi çeken ise henüz ne için olduğu bilinmeyen “Son kullanılan 10 şifre” oldu.

2011’de Dünya’nın en büyük dördüncü hackini yaşayan SONY’nin henüz gerekli dersleri çıkaramamış olması, güvenip şifrelerini ve kredi kartı bilgilerini veren bizler için de korkutucu bir gelişme.

Uzatmalı iletişim öğrencisi, yumoş ayısı fetişisti