Bir süre önce taksi bulamadığımız lokasyonlarda, yağmurlu günlerde ve taksi teslim etme saatlerinde imdadımıza yetişen BiTaksi yaptığı işi bir adım daha ileri taşımış ve işitme engelli kullanıcılarına özel bir güncelleme getirmiş.

İşitme Engelliler Federasyonu ile beraber yürütülen projeyle artık işitme engelli BiTaksi kullanıcısı müşteriler ve taksi şöförleri program üzerinden mesajlaşabilecek. Bu mesajlaşmaların hızlı yapılabilmesi için hazır mesaj kalıpları da oluşturulmuş.

fotoğraf3 (1)

nakit

Mesajlaşmanın nerede işe yaradığını şimdiye kadar BiTaksi kullanmamış kullanıcılarımızla paylaşalım. Siz BiTaksi kullanıcısı olarak taksi çağırdığınızda bu çağrınız size yakın üye taksicilere gidiyor, bu taksicilerden biri çağrınızı kabul ediyor ve genellikle sizi tam adres almak ya da nerede beklediğinizi öğrenmek için arıyor. Bu durumda işitme engelli kullanıcılar için özel işaretle çağrı alan şöför kullanıcıyı aramak yerine mesaj atıyor ve konum bilgisini bu yolla öğrenebiliyor.

mesaj1+

Proje üzerine 4 aydır çalıştıklarını belirten BiTaksi CEO’su Nazım Salur, İstanbul ve Ankara genelinde 70 bine yakın işitme engellilerin olduğunu belirtti.

İşitme Engelliler Federasyonu Başkanı Muammer Ay ise toplu taşımada ve taksilerde işitme engelli vatandaşların çok sıkıntı yaşadığına değinip projeyle ilgili “İşitme engelliler genellikle yazı ile iletişim sağlıyor. Teknolojinin gelişmesiyle bir nebze de olsa rahat iletişim kurmalarına yardımcı oluyor. BiTaksi’yi İşitme Engelliler Federasyonu (İEF) olarak bu konuda işitme engellilere hassas yaklaşmasından, duyarlı davranmasından ve işbirliğinden ötürü kutluyorum” dedi.

BiTaksi aynı zamanda kredi kartıyla ödeme kolaylıkları da sağlıyor. Üye taksicileri değerlendirme üzerine kurulu puanlama sistemiyse sorunsuz bir yolculuk yapmanızın yanı sıra takside unuttuğunuz eşyalarınıza daha kolay ulaşmanızı sağlıyor. Bunun yanı sıra gideceğiniz konumu yazarak taksiye ne kadar ödeyeceğinizi hesaplamanıza yardımcı bir ücret hesaplama özelliği de bulunuyor.