2014 yılının bitimine artık çok kısa bir zaman kaldı. Bu yıl içinde kaybettiğimiz isimleri tekrar hatırlamak için bir liste hazırladık. Spor camiasından sinemaya, müzik dünyasından edebiyat dünyasına pek çok ismin aramızdan ayrıldığı bu yılda hepsini tekrar anıyoruz.

1. Maya Angelou (ABD’li yazar, şair)

Maya Angelou
Elli yıldan fazla bir süreyi kapsayan kariyerinde birçok oyun, film ve televizyon gösterisi bulunmaktadır. Düzinelerce ödül ve otuzdan fazla onursal doktora derecesi almıştır. Angelou kendi çocukluğunu ve yetişkinlik çağının ilk dönemlerini konu alan otobiyografileri ile tanınmaktadır. Otobiyografilerinden ilki ‘I Know Why the Caged Bird Sing’,(1969), 17 yaşına gelene kadarki hayatini anlatmaktadır. Bu otobiyografi Angelou’ya uluslararası tanınırlık ve beğeni getirmiştir. Angelou sivil hak mücadelesinde çok aktif bir kişilikti. Martin Luther King Jr. ve Malcolm X ile birlikte çalıştı. 1990 lardan sonra Angelou yaklaşık elli farklı konuşmada bulundu ve konumsularda görünmeye seksenli yaslarına kadar devam etti. 1993 yılında Angelou kendi şiirini “On the Pulse of Morning” başkan Bill Clinton’nın göreve başlama töreninde okudu. Bu şiir okuma 1961 yılında şair Robert Frost’un John F. Kennedy’nin göreve başlama töreninde şiir okumasından sonra bir ilkti.

2. Gabriel García Márquez (Kolombiyalı yazar, romancı, hikayeci ve oyun yazarı.)

Gabriel Garcia Marquez
20. yüzyılın en önemli yazarlarından birisi olarak nitelendirilir.1972’de Neustadt International Prize for Literature ve 1982’de Nobel Edebiyat Ödülünü kazanmıştır. García Márquez yazar olarak başladı ve beğeni toplamış kurgusal olmayan çalışmalar ve kısa hikayeler yazdı. En iyi bilinen romanları Yüzyıllık Yalnızlık (1967), Başkan Babamızın Sonbaharı (1975) ve Kolera Günlerinde Aşk (1985) olmuştur. En önemlisi sıradan ve gerçekçi durumların aksine sihirli öğeleri ve olayları kullanan Büyülü Gerçekçilik olarak adlandırılmış bir edebiyat tarzı yaygınlaşırken, eserleri önemli eleştirel beğenileri ve geniş bir ticari başarı elde etti. Bazı eserlerinde Macondo (doğduğu şehir olan Aracataca’dan esinlenerek) ismi verilen kurgusal bir köyü anlatır ve çoğunda yalnızlık teması işlendiği gözlemlenir.

3. Lauren Bacall (ABD’li oyuncu ve eski model.)

Lauren Bacall
1940’larda başladığı sinema oyunculuğunu günümüze dek sürdürmüştür. Bacall, genelde buğulu sesi ve bakışlarıyla da tanınmaktadır.En tanınmış rollerini The Big Sleep (1946) ve Dark Passage (1947) filmlerinde canlandıran aktris, How to Marry a Millionaire (1953) ve Designing Woman (1957) gibi komedi filmler ile komedi türündeki başarısını göstermişti. Bacall, yıllardır tanıdığı arkadaşı Barbra Streisand’ın yönettiği Aşkın İki Yüzü filmiyle ilk kez Akademi Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü adaylığı elde etmiş, ödülü alamamıştır. Ancak 2009 yılının 14 Kasım gününde, Bacall Onur ödülüyle ödüllendirildi. Lauren Bacall, Amerikan Film Enstitüsü tarafından belirlenen Tüm zamanların en iyi aktrisleri listesinde 20. sıradadır.

4. Phil Everly (ABD’li müzisyen)

Phil Everly

Kardeşi Don ile birlikte kurduğu The Everly Brothers grubu ile listeleri alt üst etti. Bye Bye Love ile büyük çıkış yaşadı ancak sonra kardeşiyle yaşadığı sorunlarla gruptan ayrıldı ve solo kariyerine devam etti.

5. Mickey Rooney ( ABD’li film yönetmeni ve oyuncu)

Mickey Rooney
Kariyeri boyunca çeşitli ödüller kazandı, bunlara bir Oscar, bir Altın Küre ve bir Emmy dahildir. Andy Hardy karakteri en çok bilinen çalışmasıdır, A&E’s Biography’ye göre Rooney herhangi bir aktöre göre en uzun film kariyerlerine sahip oyunculardan biridir.

6. Richard Attenborough (İngiliz sinema ve tiyatro oyuncusu)

Richard Attenborough

Oscar, BAFTA ve üç Altın Küre ödüllü film yönetmeni, yapımcısı.The Great Escape filmindeki Binbaşı Roger Bartlett rolüyle hatırlanır. Ayrıca ünlü antropolog David Attenborough’nun kardeşidir. Attenborough, 1982 yılında yönetmenlik yaptığı Gandhi filmiyle iki Oscar ödülü (en iyi yönetmen ve en iyi film) kazanmıştır. 1993 yılında lordluk ünvanı almıştır. 1993’te lordluk ünvanını alan Attenborough, yaşamının son birkaç yılını eşi Sheila Sim ile birlikte bir bakımevinde geçirmiştir.

7. Tony Gwynn (ABD’li beysbol oyuncusu)

Tony Gwynn

San Diego Padres takımının gelmiş geçmis en iyi oyuncusu. Yakalandığı ağız kanserinden vefat etmiştir. San Diego Padres’te en fazla hite sahip olmuş olan Tony Gwynn takımının bir çok rekorunu da elinde tutmaktadır. ABD baseball liglerindeki 3000 ve üstü hite sahip olan sayılı oyunculardan biridir.

8. Harold Ramis (ABD’li yönetmen, oyuncu, senarist)

Harold Ramis

1984 tarihli Hayalet Avcıları ´nın ardından 1993 yılında Groundhog´s Day ´i yöneten Ramis birçok da senaryo kaleme almıştır.Yine kaleme aldığı Hayalet Avcıları ‘nın sinema filminde Eagon Spengler rolüyle unutulmazlar arasına giren Ramis 69 yaşında öldü.

9. Ruby Dee (ABD’li aktris, yazar ve İnsan Hakları savunucusu)

Ruby Dee

2007 yılında American Gangster ’deki rolü ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilen Dee, 1991’de Decoration Day filmindeki performansıyla yine en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Emmy ödülüne layık görülmüştü.

10. Robin Williams (ABD’li komedyen, oyuncu)

35th Annual People's Choice Awards - Portraits
1987’de çevirdiği Günaydın Vietnam filminde bir ordu radyo muhabirini canlandırdığı rolüyle ün kazandı.

Yalnız komedi filmleriyle değil, drama dalında da başarılar elde etti. 1997 yılında Empire Magazine dergisince gelmiş geçmiş en yetenekli 100 aktör arasına dahil edilerek 63. sırada yer aldı. Entertainment Weekly tarafından yaşayan en komik adam seçildi. Williams sahne hayatı boyunca bir Oscar, iki Emmy, altı Altın Küre, altı Grammy ve iki Sinema Oyuncuları Derneği ödülüne layık görülmüştür.

Sanatçı San Fransisco’da bulunan Rubicon Restaurant’ı, Robert de Niro ile birlikte işletmekteydi. Hobileri arasında bisiklet sürmek, yüzmek ve Rugby oynamak bulunmaktaydı.

11. Casey Kasem (ABD’li aktör)

Casey Kasem
What’s New Scooby-Doo?, Hayalet Avcıları, Battle Of Planets gibi film ve dizilerde ses aktörü olarak çalışmıştır. 1981’de ismi Hollywood_Bulvarı’nda bir yıldızın üzerine yazılmış, 2003’te, Radyo Müzik Ödülleri’nde Radyo İkonu ödülünü kazanmıştır.

12. Run Run Shaw (Hong Konglu girişimci ve yapımcı)

run-run-shaw-618x400

Hayırseverliği ile 1977 yılında II. Kraliçe Elizabeth tarafından şövalye ilan edildi.

13. Amiri Baraka (Afrikalı-Amerikan yazar, şair ve aktivist.)

Amiri Baraka
1960’lı yılların sanat dünyasında çığır açan hareketi Black Arts Movement ’ın öncüsü olarak biliniyor.

Bu hareketle edebiyatın ırkçılığa karşı bir silah olarak kullanılabileceğini gösteren Baraka, sosyalist tutumu ve devrimci şiirleriyle edebiyatta yepyeni bir estetik anlayış yaratarak başta siyahi yazar ve şairler olmak üzere tüm Amerikan edebiyatına örnek oldu.

Sistem karşıtı şiir, oyun ve eleştiriyle edebiyat dünyasının radikal ismi Amiri Baraka, 79 yaşında, Amerika’nın New Jersey eyaletinde hayatını kaybetti.

Özellikle, siyahların özgürleştirilmesi, beyaz ırkçılığı gibi konularda eserler veren insan hakları aktivisti yazar bugün dünya edebiyatının en saygıdeğer isimleri arasında yer alıyor.

14. Eli Wallach (ABD’li oyuncu)

Eli Wallach

Sinema hayatına 1956 yılında Baby Doll isimli filmle başladı. Bu film ile en iyi çıkış yapan oyuncu dalında BAFTA ödülünü kazandı. Sinema kariyerindeki en büyük çıkışı ise Tuco karakteriyle The Good, the Bad and the Ugly filminde yaptı. 2010’da Oscar Akademi tarafından Onur Ödülü’ne layık görülmüştü.

15. Philip Seymour Hoffman (ABD’li oyuncu)

AFI FEST 2007 Presented By Audi Tribute To Laura Linney

2005 yılında Capote filmindeki performansı ile En İyi Erkek Oyuncu Oscarı’nı kazamıştır. 2007 yılında, 65. Altın Küre Ödülleri’nde ise En İyi Aktör-Müzikal/Komedi ve En İyi Yardımcı Aktör olmak üzere iki dalda ödüle aday olmayı başarmıştır.Charlie Wilson’s War ile buz kez yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilmiştir.

2008 yılında Charlie Kaufman’ın yazıp yönettiği Synecdoche, New York filminde ve Meryl Streep,Amy Adams ile birlikte Doubtfilminde rol almıştır.

16. Shirley Temple (ABD’li çocuk yıldız)

Shirley Temple

1930’ların dünyaca ünlü ABD’li çocuk yıldızı. Yedi yaşındayken rol aldığı duygusal müzikaller Hollywood’un en çok iş yapan filmleri olmuştur. Temple, 1935’te altı yaşındayken Oscar’a layık görülmüştür. Temple, Oscar alan en küçük oyuncu unvanını hala koruyor.

43 filmde rol alan Temple, 1951’de 21 yaşında sinema dünyasından emekli oldu. Kariyerine diplomat olarak devam eden Temple, 1974’ten 1976’ya kadar Gana’da ve 1989’dan 1992’ye kadar da Çekoslovakya büyükelçisi olarak görev yaptı.

17. Louis Zamperini (ABD’li savaş kahramanı)

Louis Zamperini

Dünya Savaşı sırasında Amerika ordusuna bombardımancı olarak katıldı. Uçağı düştü ve bir şişme sal üzerinde 47 gün hayatta kaldı. Yakalandı ve 2 yıl boyunca Japon askerleri tarafından işkence gördü.

18. Joan Rivers (ABD’li oyuncu, komedyen, yazar, yapımcı ve sunucu)

Joan Rivers

Tiyatro ile şov dünyasına adım attı ancak sonra stand up gösterilerine geçiş yaptı. Sivri dili ile dikkat çeken Joan Rivers 1990 yılında Daytime Emmy’i kazandı.

19. Elaine Stritch (ABD’li aktrist ve şarkıcı)

Elaine Stritch

Colleen Donaghy karakterini canlandırdığı Tv dizisi 30 Rock ile sivrildi.

Stritch başarılı oyunculuğu ile Tony Ödülü ve Emmy Ödülü sahibi olmuştur.

20. Bobby Womack (ABD’li müzisyen)

Bobby Womack
müziğe 1950’li yıllarda kardeşleriyle birlikte kurduğu The Valentinos grubuyla başladı. Sam Cooke’un gitaristliğini de yapan Womack, 50 yıllık müzik yaşamında R&B, soul, rock and roll, doo-wop, gospel ve country tarzlarında çok sayıda eser verdi. The Rolling Stones’un İngiltere’de bir numara olan ilk single’ı “It’s All Over Now”un bestecisi olan Womack, solo kariyerine 1968’de çıkardığı Fly Me to the Moon albümüyle adım attı. 1970’lerde çıkan Understanding albümü ve Across 110th Street film müziği albümüyle popülerlik kazandı. Bu dönemde, sonraları funk grubu New Birth tarafından cover’lanan “I Can Understand It”, “Woman’s Gotta Have It” ve “Harry Hippie” single’larının yanında, yıllar sonra Jackie Brown filminde kullanılan “Across 110th Street” ve en başarılı parçalarından biri olan “Lookin’ for a Love” ile ses getirdi. 1982’de “If You Think You’re Lonely Now” ile R&B listelerinde bir kez daha ilk ona girmeyi başardı. 80’lerin sonunda uyuşturucu bağımlılığıyla boğuşan Womack, 1994’te Resurrection albümüyle dönüş yaptı. 2009’da Rock and Roll Hall of Fame’e dahil edildi. 2010’da Gorillaz’ın “Stylo” adlı parçasında Mos Def ile birlikte gruba eşlik etti.En son 2012’de, Damon Albarn prodüktörlüğünde kaydettiği The Bravest Man in the Universe albümünü XL Recordings’den yayınladı.

21. Tommy Ramone (ABD’li müzisyen)

Tommy Ramone

1974 yılında New York’ta kurulmuş, 2263 konser vermiş, 14 stüdyo albümü olan Amerikalı bir punk rock grubu Ramones’in kurucularındandır.

22. Eileen Ford (ABD’li iş kadını)

Eileen Ford

Kocası Jerry ile birlikte 1946 yılında Ford Model Ajansını kurdu. Tercihi sarışın, uzun boylu ve ince modeller olduğundan zor beğenen biriydi. Keşfettiği isimlerden biri Kim Basinger’dır.

23. Johnnie Mae Young (ABD’li profesyonel kadın güreşçi)

Johnnie Mae Young

Lisede güreş sözleşmesi imzalayarak erken yaşta güreş kariyerine başladı. Bronco Buster adında imza bir hareket oluşturarak başarılı bir güreş kariyeri edindi.

24. Mike Nichols (Amerikalı film yönetmeni, yapımcı ve senarist)

Mike Nichols

Michael Igor Peschkowsky olarak Berlin Almanya’da doğdu. Alman-Rus yahudi bir ailenin çocuğudur.1939’da ABD’ye gelmişlerdir. 1967 yılında The Graduate filmi ile En İyi Yönetmen Akademi Ödülü’nü kazanmıştır. Aynı film ile Altın Küre ve BAFTA’yı almış, 2004’de Angels in America ve ve 2001’de Wit dizileri ile Emmy ödülü kazanmıştır. Tiyatro ödülleri olarak bilinen Tony Awards / Tony Ödülleri ‘nde 8 ödül kazanmıştır. Bunun yanında An Evening With Mike Nichols And Elaine May albümü ile Grammy Ödülleri’nde En İyi Komedi Albümü ödülünü almış ve Oscar, BAFTA, Emmy, Altın Küre, Tony ve Grammy ödüllerini hepsinde ödül alan insanlardan biri olmuştur.

25. Selçuk Uluergüven (Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu)
Selçuk Uluergüven

1962’de Ankara Meydan Sahnesi’nde tiyatroya başlayan sanatçı, Ankara Sanat Tiyatrosu Dormen Tiyatrosu Tiyatro TÖS Halk Oyuncuları Tiyatro Sanatevi gibi topluluklarda çalıştı, çeşitli sinema ve dizi filmlerde rol aldı. Halen Bahariye Sanat Merkezi’nin Genel Sanat Yönetmenliğini yapmaktadır. Bizimkiler dizisindeki Davut Usta rolüyle izleyicilerin beğenisini kazandı. 1998-2002 yıllarında Kadıköy Belediyesi’nde Meclis Üyeliği yaptı.

26. Süheyl Eğriboz (Türk karakter, tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu)

Süheyl Eğriboz

 

Sinemaya 1940’da Akasya Palas filminde oynayarak girdi. Bir araMuammer Karaca ve Ses Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. Daha sonra tiyatrodan ayrılarak, sinema oyunculuğunu devam ettirdi. İlerleyen yıllarda, sinemanın yanı sıra fotoromanlarda, TV dizilerinde roller aldı. Kötü adam rolleri ile tanındı.

27. Altan Günbay (Türk sinema sanatçısı)

Altan Günbay
Gazi Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Devlet Konservatuvarı’nı bitirdi, Almanya’da eğitim gördü. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde çalışmıştır. 1969 yılında İstanbul Devlet Operası’nın kurulmasıyla birlikte İstanbul’a taşınmıştır. Burada solist sanatçılığının yanı sıra rejisörlük ve müdür yardımcılığı görevlerinde de bulunmuştur. 1964 yılında “Şehrazat” filmiyle sinemaya başlamıştır. 250 den fazla filmde oynamıştır. Son olarak Çocuklar Duymasın adlı televizyon dizisinde Haluk karakterinin babasını canlandırmıştır. “Uykusuz geceler” filminin fon müziği yapan Günbay , “Buğulu gözler”, “Bekliyorum” gibi birçok şarkı da bestelemiştir.

28. Berkin Elvan 

Berkin Elvan

Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında, 16 Haziran 2013 tarihinde, polis tarafından atılan göz yaşartıcı gaz kapsülünün başına isabet etmesi üzerine 269 gün boyunca komada kaldıktan sonra hayatını kaybetti.

29. Ertuğrul Işınbark (Mandreke ismiyle tanınan Türk illüzyonist)

Ertuğrul Işınbark

İlkokuldayken seyrettiği bir sihirbazdan etkilenerek bu mesleğe gönül vermiş.

Büyük uğraşlardan sonra bulduğu Fenni Eğlenceler isimli bir kitaptan illüzyon sanatının birçok inceliklerini ve sırlarını öğrenmiş, bayram yerlerinde kurulan çadırlarda gösterilerine başlamış.

1962 yılında organizatörü ismin Sihirbaz Mandrake olarak değiştirdi.

1965 yılında Türkiye sihirbazlar şampiyonu seçildi. 1979 yılında bilgi ve becerisini paylaşmak ve de pek çok gencin yeteneklerini sergilemek sanat dalında yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla Türkiye’nin ilk ve tek illüzyon okulunu açtı. Türkiye’nin en tanınmış sihirbazlarından

30. Çolpan İlhan (Türk tiyatro ve sinema sanatçısı.)

Çolpan İlhan

Lise eğitimine Balıkesir Lisesi’nde başladı. Daha sonra Kandilli Kız Lisesi’nden mezun oldu. Daha sonra İstanbul Belediye Konservatuarı’nda tiyatro bölümünü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümünden mezun oldu.. Bu sırada akademideki arkadaşları ile birlikte “Akademi Tiyatrosu” adıyla bir tiyatro grubu kurdu ve oyunlar hazırladı. Bu sırada gelen bir teklifle 1957 yılında ilk sinema filmi Kamelyalı Kadın’da başrol oynadı.aynı yıl içinde Küçük Sahne’de Münir Özkul ve Uğur Başaran ile “Sevgili Gölge” adlı oyunla ilk profesyonel oyununu oynadı.

Üç sezon Küçük Sahne’de tiyatrolarda rol aldıktan sonra bu tiyaronun dağılması ile Oda Tiyatrosu’nda Müfit Ofluoğlu ile Sabahattin Kudret Aksal’ın “Tersine Dönen Şemsiye” sini sahnedi. Daha sonra Kent Oyuncuları ile Güner Sümer’in “Yarın Cumartesi”‘nde oynadı. Kenterler ile de “Baharın Sesi”, “Nalınlar” ve “Aptal Kız”‘da sahne aldı. Bir süre sonra oğlu Kerem’in doğması ile tiyatroya ara verdi. 1960’ların ortasında sinema filmleri ile sanat yaşantısına geri döndü ve 300’e yakın filmde rol aldı. 1970’lerin sonlarına kadar sürekli filmlerde başrollerde oynayan İlhan sonra sinemadan koptu ve moda çizimleri yapmaya yoğunlaştı.