Bir çoğumuz sürekli yeni bilgisayara sahip olmanın hayatımızı geliştireceğini düşünürüz fakat durum Stephen Hawking için öyle değil. Motor nöron hastalığı nedeniyle neredeyse tüm vücut fonksiyonlarını kaybeden Hawking, Vücunda hareket ettirmeyi hala becerebildiği bir kaç dokusu sayesinde keşiflerine devam edebiliyor.

Normalde kısa bir ömür biçilen hastalığa karşı uzun süredir direnen Stephen Hawking’in iletişimini sağlaması için vücudunda hareket edebilen dokular bir bilgisayara aktarılıyor ve çeşitli programlar vasıtasıyla konuşabilmesi ve bilgisayar kullanabilmesi sağlanıyor.

Hayati unsurları bu bilgisayara bağlı olan Stephen Hawking’in bilgisayarı da dolayısıyla bir sorun olursa diye sürekli güncellenemiyor. Intel 3 senelik çalışma sonrasında Hawking’i içinde Windows 7 bulunan bir Lenovo x230 tablet ile güncelledi. Android kullanıcıların uzun süredir severek kullandığı SwifKey klavye sisteminin özel bir versiyonunu içinde barındıran sistem Hawking’in konuşma ve bilgisayar operasyonlarını dramatik bir biçimde hızlandırdı.

Eskiden dokuya bağlanan kablolarla çalışan sistem artık Hawking’in hem dokusunu hem de yüzünü takip ediyor. Kaşları ile onaylama veya reddetme komutu verebilirken, gözlüklerinde bulunan sensör sayesinde göz hareketleriyle ekrandaki imleci hareket ettirebiliyor.

Hawking’i %20 hızlandıran sistemin konuşma motoru (sesi) ise Stephen Hawking’in kendi isteyi ile aynı bırakıldı ki bu sistem Hawking’in sesi olarak tanınıyordu. Üstelik bu güncelleme küçük değişiklikler ile tüm benzer hastalara uygulanabiliyor.

Uzatmalı iletişim öğrencisi, yumoş ayısı fetişisti