Almanya’nın şimdi bir de yüksek teknolojik bir havaalanı oldu.
Sık seyahat edenler bilir, havaalanına arabanızla gittiyseniz uçağınızı kaçırma olasılığınız çok yüksek. Otoparka girmek, bir kaç katı gezdikten sonra park yeri aramak tam bir işkencedir. Ama onun da çözümünü buldular. Hayır yanlış tahmin Japonlar değil =) Bu sefer Almanlar tasarladı.

Geçtiğimiz hafta Düsseldorf havaalanında (DUS) seyahat edenlerin park sorununu çözmek için tasarlanan robot tanıtıldı.

Havaalanını kullanan yolcular arabalarını ParkingPLUS‘a bırakıyorlar ve gerisine karışmıyorlar. Dokunmatik ekran üzerinden bilgilerinizi girdikten sonra Robot Vale lakaplı “Ray” aracınızı alıyor ve  aracınızın boyutunu ve ağırlığını ölçen forklift benzeri sistemiyle 249 park alanından birine aracınızı yerleştiriyor. Makine 3.31 tona kadar olan standart araba taşıma kapasitesine sahip.

 


Robot vale havaalanının uçuş veri sistemine bağlı olduğundan araç sahibinin ne zaman geri döneceğini veritabanından çekerek kontrol ediyor. Yolcular İOS ve Android’den park uygulamasını yükleyip hangi havaalanlarında mevcut olduğunu görebilirler.

Havaalanı müdürü Thomas Schnalke; “Sistemimiz özellikle uçuştan kısa bir süre için havaalanına gelen ve bir kaç gün için iş seyahatine gidenler için çok cazip.” diyor.

Düsseldorf’un robot vale hizmeti daha çok iş seyahatı yapan yolcuları hedeflese de herkese açık. Giriş ücreti  günlük 29€ ya da saat başına 4 €.

 

Umuyoruz ki güzide havaalanlarımıza da bir an önce bu sistemi entegre ederler.