Bill ve Melinda Gates tarafından kurulan Gates Vakfı’nın yatırım yaptığı yeni proje çok ilgi çekici.

Doğum kontrol hapı, tansiyon hapı gibi her gün alınması gereken ilaçlar için 16 yıl boyunca kontrolü sağlayabilen bir mikroçip geliştiren Massachusetts merkezli MicroCHIPS’e Gates Vakfı maddi destek sağladı.

Akıllı ilaç kapsülleri, hastanın vücuduna girdikten sonra dışardan uzaktan kumanda sinyallerine tam 16 yıl boyunca cevap verebiliyor. Böylece durdurulması gereken bir tedavi olduğunda doktorlar hemen tedaviyi durdurabiliyor veya her gün almanız gereken ilaçları unutmanızı önlüyor.

İlk etapta doğum kontrolünde kullanılması beklenen sistemin klinik teslerine 2015 yılında başlanması, piyasaya sürülmesinin ise 2018’i bulması bekleniyor.

Öte yandan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bu yılın başında bu tarz sağlık ürünleri üreten firmaları sistemlerinde dışarıdan müdahaleye izin verebilecek açıklar bulunmaması, bu tarz açıkların kötü niyetli insanlar tarafından kullanılabileceği konusunda uyarmıştı.

 

 

KafeinSiz'in yaratıcısı, arayüz tasarımı gurusu, sosyal medya tansiyon aleti, atar ustası, müzik aşığı, sinema arşivi... Bu tanımlara bakacak olursak megaloman.