Amerika’da idama mahkum edilen suçlulara infaz gerçekleşmeden önce ne yemek istedikleri sorulmuş. Aşağıdaki seride suçluların neden idam edildiklerini ve son yemeklerini görebilirsiniz.

1. Teresa Lewis

no-seconds-inmate-last-meals-death-row-henry-hargreaves-641 yaşındaki Teresa Lewis, cinayet, komplo kurmak ve hırsızlıktan zehirli iğneyle idama mahkum edilmiş. Lewis son yemek olarak kızarmış tavuk, tereyağlı bezelye, elmalı tart ve kola istemiş.

 

2. Stephen Anderson

no-seconds-inmate-last-meals-death-row-henry-hargreaves-8

49 yaşındaki Stephan Anderson, soygun, hapishaneden kaçma ve 7 cinayetten zehirli iğne yoluyla idama mahkum edilmiş. Anderson’ın son yemeği 2 peynirli sandviç, mısır lapası, seftalili tart, çikolatalı dondurma ve turp olmuş.

 

3. Allen Lee

no-seconds-inmate-last-meals-death-row-henry-hargreaves-5

Allen Lee isimli 54 yaşındaki mahkum, hırsızlık ve 3 kişiyi öldürmekten elektrikli sandalyeyle ölüme mahkum edilmiş. Son yemek olarak da ıstakoz, kızarmış patates, karides, midye, sarımsaklı ekmek ve kök birası istemiş.

 

4. Timothy McVeigh

no-seconds-inmate-last-meals-death-row-henry-hargreaves-11

168 cinayetten zehirli iğne yoluyla idama mahkum edilen 33 yaşındaki Timothy McVeigh, yalnızca 2 kaşık naneli-çikolatalı dondurma istemiş.

 

5. Ricky Ray Rector

no-seconds-inmate-last-meals-death-row-henry-hargreaves-9

42 yaşındaki Ricky Ray Rector, 2 cinayetten zehirli iğne yoluyla idama mahkum edilmiş. Son yemek olarak isteği biftek, kızarmış tavuk, vişne suyu ve cevizli tart olan Rector, cevizli tarta dokunmadığını gören gardiyana, “sonra yemek için ayırdım” demiş.

 

6. Ronnie Threadgill

no-seconds-inmate-last-meals-death-row-henry-hargreaves-2

40 yaşındaki Ronnie Threadgill, cinayet suçundan zehirli iğneyle idama mahkum edilmiş. Son yemek olarak tavuk, patates, sebze, bezelye, ekmek, çay, su ve meyve kokteyli istemiş. Ancak Teksas’ta “son yemek” uygulaması 2011′de iptal edildiğinden Ronnie’ye de diğer koğuş arkadaşlarına gelen standart yemeklerden verilmiş.

 

7. Angel Nieves Diaz

no-seconds-inmate-last-meals-death-row-henry-hargreaves-12

55 yaşındaki Angel Nieves Diaz, cinayet, adam kaçırma ve silahlı soygundan zehirli iğne yoluyla idama mahkum edilmiş. Son tercih hakkını kullanmak istemeyen Diaz, getirilen standart hapishane yemeğini de reddetmiş.

 

8. Ronnie Lee Gardner

no-seconds-inmate-last-meals-death-row-henry-hargreaves-4

49 yaşındaki Ronnie Lee Gardner, soygun, hırsızlık ve 2 cinayetten kurşuna dizilerek idama mahkum edilmiş. Gardner’ın son isteği, ıstakoz, biftek, elmalı tart, vanilyalı dondurmadan oluşan menüyü “Lord of The Rings” üçlemesini izleyerek yemek olmuş.

 

9. Ferdinando Nicola & Bartelomeo Vanzetti

no-seconds-inmate-last-meals-death-row-henry-hargreaves-7

Ferdinando Nicola Sacco (36) ve Bartolomeo Vanzetti (39) 2 cinayet işlemekten elektrikli sandalyeyle idama mahkum edilmiş. Dava dosyaları 1977′den beri hala kapanmayan ikilinin son istekleri çorba, et, kızarmış ekmek ve çay olmuş.

 

10. Victor Feguer

no-seconds-inmate-last-meals-death-row-henry-hargreaves-1

28 yaşındaki Victor Feguer, adam kaçırma ve cinayetten zehirli iğne yoluyla idama mahkum edilmiş. Feguer, son yemek olarak yalnızca çekirdeğiyle birlikte tek bir zeytin tanesi istemiş.

11. Ted Bundy

no-seconds-inmate-last-meals-death-row-henry-hargreaves-3

43 yaşındaki Ted Bundy, tecavüz, nekrofili, hapishaneden kaçma ve 35′in üzerinde cinayet işlemekten elektrikli sandalyeyle idama mahkum edilmiş. Bundy’ye, son olarak özel bir menü istemediğinden “geleneksel son yemek menüsü” sunulmuş. (biftek, yumurta, patates, tereyağ ve reçelli ekmek, süt ve meyve suyu)

 

12. John Wayne Gacy

no-seconds-inmate-last-meals-death-row-henry-hargreaves-10

52 yaşındaki John Wayne Gacy, 33 cinayetten zehirli iğne yoluyla idama mahkum edilmiş. Son yemek olarak kızarmış karides, 1 kova KFC tavuk, patates kızartması ve çilek isteyen Gacy, daha önce 3 tane KFC restorantın yöneticiliğini yapmış.