Süt tozu denince aklınıza ilk gelen eminim süt ile alakası olmayan kahve beyazlatıcıları. Kahve kremaları, bitkisel ve yağlı ürünler, süt tozları ise malumunuz sütten elde ediliyorlar. Diğer bir ihtimal ise peynir altı suyu tozu (WHEY), bu da sütten farklı olarak peynir yapımı sırasında ortaya çıkan çökeltiden süzülerek elde edilen sıvının, ısıl işlemlerle toz haline getirilmesinden elde edilir.
Oysa, Sütün içindeki suyu aldığınızı düşünün, kalan kısım süt tozu. Sütün içindeki sıvının hemen hemen tamamını, içindeki proteinleri ve diğer yararlı olduğu iddia edilen öğreleri yok etmeden, uygun ısıda ve basınçta buharlaştırılması ile elde ediliyor ve sütten 10 kat daha hafif.

Sağlıklı olup olmadığı tartışmasına girmek istemiyorum çünkü, zaten, henüz sütün bile sağlıklı olup olmadığını tartışılıyor hala. Ben kendi adıma zararlı olduğunu düşünmüyorum ve gerekli gördüğüm yerlerde de kullanıyorum. Gerekli gördüğüm yerler demişken, kullanım alanlarına değinmekte fayda var.

Muhtemelen süt tozunu endüstriyel bir alanda kullanmayacağınız için, sizi “süt tozu, sütten daha ucuza gelir.” maddesi çok ilginizi pek çekmeyecek ama evet, yüksek miktarlarda süt tozu, aynı miktardaki sütten daha hafife geldiği ve daha rahat muhafaza edildiği için taşıma ve saklama açısından süte göre daha elverişli olmasının yanında bir de ucuz, evet.

Bebek mamaları, hazır çorbalar, endüstriyel gıda ürünleri (bisküvi, gofret vb) üretiminde süt tozu süte oranla çok faha yüksek miktarda kullanılmaka.

Evde, yani bireysel olarak kullanacağınız alanlar ise, daha çok pasta-hamur işi, dondurma yapımı.

Süt tadını verdiği için, hamurlara eklediğinze hamurun kıvamını süt gibi etkilemeden süt tadı eklemiş oluyorsunuz hamura. Viskoziteyi, kıvamı, lezzeti artırıyor, dokuyu da güzelleştiriyor.

Ben en çok, evde nutella, yani kakaolu fındık kreması yaparken kullandım süt tozunu. Hem tadında, hem kıvamında oldukça etkili.

Sütlaç gibi sütlü tatlılara da ekleyebilirsiniz, daha yoğun süt yapısı elde etmenize yardımcı olur.

Dulce de Leche aşkınız varsa, denemek istiyorsanız süt tozu yine yardımınıza koşar, kıvam açısından nimettir. 1 bardak süte 1 veya 2 yemek kaşığı oranında ekleyebilirsiniz.

E aldım bunu, bare kahveye katıp içeyim diye düşünecekseniz, durun, yapmayın! Bu kahve beyazlatıcısı değil demiştim yazının başında, sıcak kahveye eklerseniz süt tozu topak topak olacak, çözünmeyecek kahvenizin içinde. Bunun yerine, kahve için ısıttığınız suya soğukken ekleyip, biraz karıştırıp o suyu ısıtıp, kahvenizi öyle eklerseniz, istediğiniz sonucu elde edersiniz.

Süt tozu, sıcak suda çözünmez ve topaklanır, lütfen bunu kullanmadan önce göz önünde bulundurun.

Türkiye’deki marketlerde Pınar’dan başka markanın süttozunu henüz görmedim, illa ki vardır ama daha çok endüstriyel mutfaklarda kullanıma uygun fazla miktarlardadır. Büyük marketlerde süt reyonlarında bulmak mümkün. Size de tavsiye ederim.

Fiyatı 4 ile 6 lira arasında değişiyor yerine göre. Buradan Pınar’ın kendi sitesinden besin değerlerini ve nasıl elde edildiğini inceleyebilirsiniz.