Kimi zaman kendimizi çok yorgun hissederiz. Nedenini bilmediğimiz yorgunluklar, verdiği hissin haricinde bazen sinir bozucu da olabiliyor. Sebebini bilmediğimiz için de çözüm üretmekten uzak oluyoruz.

Kendini hep yorgun hissedenler, bunların hiç biri sebepsiz değil.

 

1.Susuz kalmak

image08

Vücudunuzdaki su oranınızn %2’sini kaybetmeniz, enerji oranınızın ciddi derecede düşmesine sebep olmasının dışında ciddi sağlık sorunlarına da neden olabilir.

2. Yeterince demir tüketmemek

image10

Demire vücudumuzdaki abartısız bütün hücrelerimizin ihtiyacı vardır. Bu da demir eksikliğinin ne kadar ciddi sorunlar doğurabileceğine bir kanıt sanırım. Demir eksikliğinde vücut halsiz, sinirli ve yorgun olur. Bu durumu düzeltmek için; koyu yeşil yapraklı sebzeler, fasülye, fındık, fıstık ezmesi, yumurtma. Bunlarda bir işe yaramıyorsa doktorunuza başvurmanızda fayda var, kansızlık da olabilir.

3. Abur cubur yemek

IvpcP-934x

Dışarıdan satın aldığınız abur cuburlar şekerinizi ve kan şekerinizi basit karbonhitratlarla çok hızlı yükseltirler. Bu şekilde ani yükseltiliş kan şekeri gün boyunca yorgunluğa neden olur. Bunun yerine; kan şekerinizi düzende tutmak için yağsız protein (tavuk) ve  kepekli tahıllar (kahverengi pirinç) tüketmeniz akıllıca olur.

4. Eğer yorgun olduğunuz için rutin spor programınızı atlatırsanız, daha da yorgun olursunuz

tumblr_n1jxpyraio1tpxzvbo1_500-620x-620x

 

Garip görünse de Universityof Georgia’nın yaptığı araştırmaya göre, haftada 3 gün 20 dakika egzersiz yapman kişiler yapmayanlara göre daha enerjik oluyorlar. Düzenli olarak egzersiz yapmanız kardiyovasküler sisteminizi ve dokularınızın oksijen seviyesini daha zinde tutar.

 

5. Yatak odasınızın olması gerekenden daha aydınlık olması

image003-934x

Odanıza yansıyan bir sokak lambası ışığı, çalar saat ya da DVD çaların ışığı gibi ufacık ışıklar bile gözleriniz kapalıyken retinanızdan içeri sızdığı için beyniniz bunu uyanma zamanı olarak algılar ve vücudunuz uyurken salgıladığı hormonu salgılayamaz. Mümkün olduğunca karanlık bir odada uyumaya özen gösterin.

6. Çok fazla egzersiz yapmak

image113-934x

Çok fazla egzersiz hiç egzersiz yapmamak kadar yorucu olabilir. Kortizon stresli olunan zamanlarda fazla salgılanır, ağır egzersiz de vücudunuzda stresi ön plana çıkartır.Vücudunuzun sınırlarını zorlamak uyku sorununa ve yorgunluğa yol açabilir.

7. Yatağınıza kedi ya da köpek almayın

VFbKXIl-934x

Kedi ve köpek sahiplerinin yarısı, onlarla beraber uyuduklarında yorgun ya da uykusunu alamamış şekilde uyandıklarını söylüyorlar. Bu kürklü hayvanlar uyku esnasında yeterli oksijeni alamamanıza sebep olabilirler.

8. B12 seviyeniz düşük olabilir

2Bg7byZ-934x

B12 vitamini hayvansal besinlerde bulunur.  Kırmızı kan hücreleri üretmek ve düzgün nöronlar üretmek için vücudumuzun bu vitamine ihtiyacı vardır. Eksikliği durumunda kandaki oksijen miktarı azalır ve halsizliğe yol açar.

9. Çok fazla mükemmelliyetçi olmak

0SjYEly-934x

Irene Levine, Tıp New York Üniversitesi profesörü; “Elde edilmesi zor ve gerçekçi olmayan hedefler belirlemeyin. Bu sizde stres ve başarısızlık duygusuna yol açabilir.” diyor. İş hayatında ve ya özel hayatta elde edemeyeceğinizi bildiğiniz halde onun için çabalarsanız bu sizde başarısızlık duygusuna yol açar ve depresyona kadar gidebilme durumu olabilir.

10. Odanız dağınıksa aklınız da dağılır

8-MandM-934x

Princeton’ın araştırmasın göre; çalışma masanız dağınıksa odaklanma sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Bu da beyninizi odaklamak için fazla yormanıza ve bu nedenle de bedenen de yorulmanıza sebep olabilir. Aynı şekilde uyuduğunuz yatak da dağınıksa iyi bir uyku çekmeniz aksine kalabalık ve stresli bir zihne yol açar.

11. Yatağa aç gitmediğinizden emin olun

image013-934x

Yatağa aç gitmeniz geceleri açlık ağrıları çekmeniz yol açabilir. Bir çalışmada diyet yapan kişilerin daha zor uyduklarını ve daha yorgun uyandıklarını ortaya koymuştur. Eğer diyet yapmakta ısrarlıysanız, uyumadan önce yumurta ya da peynir gibi proteinli gıdalar yiyebilirsiniz.

12. İçki içmek için çok olmadığından emin olun

tHrufUb-620x

Son içtiğiniz bir bardak şarap chill out için iyi olabilir ama tam tersi bir etki de gösterebilir. Alkol metabolizmanızı uyanık tutar ve adrenalin yayarak ani bir dalgalanmaya neden olabilir. Bunun yerine yatmadan 3-4 saat önce içki içmeyi tercih edin.

13. Yatakta telefonunuzu kullanmayın

image051

Akıllı telefon ya da tabletlerin ekranları vücuttaki melatonin hormonunu, yani uyku ve uyanıklık döngülerini düzenleyen hormonu bastırır. Bu da uykunuzu yeteri kadar alamamanıza neden olur.

14. Troid hormonlarınız normalin altında olabilir

image193-934x

Troid uyku ve açlık hormonlarınızı üreten bir bezdir. Yeteri kadar uyuduğunuz halde halsiz hissediyorsanız bunun nedeni troid olabilir. Doktorunuza başvurup ölçümlerinizi yaptırın.

15. Magnezyum eksikliği

image173-934x

Kan şekeri, kas sağlığı, konsantrasyon eksikliği ve uyuşukluk duygusu megnezyumla bağlantılıdır.

16. Öğleden sonra kısa şekerlemeler

HLjVo-934x

30 dakikalık şekerleme kısa zamanda enerji verebilir fakat bilinç olarak tam şekilde uykunuzu alamadığınız için daha sonra sizin halsiz hissetmenize sebep olabilir.

17. İyi bir kahvaltıyaptığınızdan emin olun

image123-934x

Uyku sırasında tahmin ettiğinizden daha fazla enerji harcarsınız. Bu sebeple sabah kalktığınızda kahvaltı yapmanız çok önemli. Diyetisyen Amy Goodson’a göre atlanmış ya da tam anlamıyla yapılmamız bir kahvaltı sizi günün geri kalanında bitkin hissetmenize sebep olabilir.

18. “Hayır” demeyi öğrenin

image024-934x

Karşınızdakini kırmamak ya da mutlu etmek adına istemediğiniz bir şeye evet demek zorunda kalabilirsiniz. Bu huyunuzda vazgeçin. Zamanla istemsiz yaptığınız şeyler sizi mutsuzlupa sürükleyecektir ve bedenen yorulacaksınızdır.

19. Bir gıdaya intoleransınız olabilir

Seriously-620x

Sürekli tükettiğimiz ;yemekten zevk aldığımız ve sağlıklı olduğunu düşündüğümüz birçok besin, vücudumuzda olumsuz etkiler yaratıyor olabilir. Örneğin çok sağlıklı olduğunu düşündüğümüz yumurta, brokoli,enginar,domates vb. eğer vücudumuz tarafından sindirilemiyor ise, vücudumuz bu gıdaların içindeki proteinlere karşı tepki vermeye başlar. Bu olumsuz etki “Gıda İntoleransı” olarak adlandırılır ve vücutta kilo almaya yol açmasından bir çok kronik rahatsızlığa kadar olumsuz etkilere yol açar.

20. En önemlisi mola vermeyi unutmayın!

image034-934x

Tatile çıktığınızda iş maillerinizi kontrol etmekten ya da telefonla iş görüşmeleri yapmaktan vazgeçin. Bedenen ve zihnen dinlenmek için kısa süreli de olsa kendinize zaman tanıyın ve bazı şeylerin fişini çekin=)