Pokemon GO‘ya başlamadan önce Pokemon efsanesi nasıl başladı onu açıklamakla başlayalım. 1996 yılında Nintendo firması tarafından geliştirilen oyun DS ve 3DS platformlarında aktif olarak oynanmaktadır. Benim gibi bir çok insan pokemonu ilk olarak çizgi filim olarak duymuştur. Yaşanan olumsuz bir durum neticesinde Türkiyede yasaklanmış ve unutulmuştur.

pokestops

Niantic firması tarafından geliştirilen Pokemon GO GPS üzerinden anlık yer takibi yapan bir oyun. Arttırılmış gerçeklik teknolojisini temel almış oyun oluşturmuş olduğunuz karakterle gerçek hayatta GPS üzerinden Pokemon avlamaya çalışıyorsunuz.

 1. PokeStop nedir ? Ne işe yarar.
  Harita üzerinde önemli noktalarda bulunan mavi noktalar göreceksiniz. Parklar, anıtlar, AVM’ler ve bazen gereksiz yerler. Bu noktalara gidip poketop kazanabilirsiniz. Her 5 dakikada bir yenilenen bu noktalar tekrar poketopu ve malzeme toplayabilirsiniz. Pokestop‘ları her kullandığınızda malzemenin dışında 50 deneyim puanda kazanabilirsiniz.
 2. Pokemon Transferi
  Aynı pokemon bir çok kez karşınıza çıkıyor olabilir. CP değerlerine bakıp güçsüz olanları transfer edip Candy kazanabilirsiniz. Candy‘ler ne işe yarıyor diyorsanız, pokemonunuzu Power Up yada Evolve yapmaya çalıştığınızda sizden istenen oyun puanı.
 3. Karakter Seviyesi
  Pokemon yakaladığınızda, Pokestop noktalarına gittinizde ve bir çok aktivitenizde deneyim puanı kazanmakta ve karakterinizin seviyesini arttırmaktasınız. Karakter seviyesi size görünüşte bir faydasını olmadığını fark edeceksiniz ancak, tecrübeniz yükseldikçe karşınıza çıkan pokemonların güçleri artıyor. 5 lvl bir hesaba sahip iseniz karşınıza 100-150 cp arasında pokemon çıkıyorsa 15 lvl olduğunuzda karşınıza 250-350 cp arasında pokemon çıkıyor.
 4. GYM Noktaları
  Harita üzerinde Pokestop noktaların haricinde belli noktalarda görebileceğiniz GYM noktaları var. GYM noktaları savaş noktaları olarak adlandırmak mümkün GYM noktalarına pokemonlarınızı koyup 20 saat savunduğunuzda size kullanabileceğiniz eşya vermektedir. GYM noktalarına pokemon koymak için ise o GYM noktasına sahip olmanız
 5. Pokemon Yumurtaları
  Pokemon yumurtalarını kapsülünün içerisine koyduktan sonra 2km, 5km ve 10km yürümeniz gerekmektedir. Telefonunuzun sensörleri yardımıyla adımınızı sayarak kaç adım attığınızı ve kaç km yol yürüdüğünüzü tespit etmektedir. Pokemon yumurtalarının tahmin edebilceğiniz üzere kırıldığında içerinden pokemon çıkmaktadır.

pokemon-go-gym

Bunlar oyun içerisinde çözebileceğiniz basit oyun içi bilgilerdi. Pokemon oynarken size avantaj sağlayacak bilgilere gelecek olursak;

 • Belli bölgelerde spawn olan pokemonlar mevcut, Zubat bunların başında gelen pokemon. Çevrenizde sıklıkla çıkan pokemonları(aynı tür) yakalayın ve güçsüz olanları anında transfer edip Candy kazanın. O türdeki CP değeri yüksek bir pokemon yakaladığınızda ise Power Up yapıp pokemon‘un gücünü arttırın. Pokemon Power Up yapılamayacak kadar güçlendiğinde ise Evolve yapıp bir üst seviyeye çıkarın. Tebrikler güçlü bir pokemonunuz oldu.
 • GYM noktalarında savaşırken sadece pokemonların üzerine tıklamak yerine basılı tutup daha yüksek hasar verebilirsiniz. Aynı zamanda pokemonunuzu sağ yada sola sürüklediğinizde karşıdan gelen saldırıdan kaçabilir(dodge) karşınızdaki düşmanınıza üstünlük sağlayabilirsiniz.
 • Pokemon yakalarken poketopuna dokunduğunuzda pokemonun üzerinde bir hala belirecektir. Bu kalkayı hedef alın. Poketopunu fırlatmadan önce hızlı bir şekilde çevirirseniz pokemonu yakaladığınızda size fazladan tecrübe puanı verecektir.
 • Son olarak AR modunu kapalı tutmaya çalışın, oyun AR(Arttırılmış gerçeklik modu) ile daha zevkli ve komik bir hal alıyor ancak insanların üzerinde çıkan pokemonları yakalamak isterken, “fotoğrafımımı çekiyorsun” gibi bir ifade ile karşılaşmanız mümkün.

pokemon-go-evolve

Son olarak kendinizi fazla kaptırıp kendinizi komik duruma düşürmeyin. Sadece bir oyun olduğunu bir çok oyun gibi bir süre sonra popülaritesini kaybedeceğini bilincinde olun.