Sherlock dizisi 2017’de 4. sezonu ile ger dönüyor. Serini başrol oyuncusu Benedict Cumberbatch, yapımcılar Steven Moffat ve Mark Gatiss ile birlikte Comic-Con’da, önümüzdeki üç bölümle ilgili soruları yanıtladılar. Verdikleri cevaplar konusunda dikkatli olan üçlü, ne kadar sezon hakkında ne kadar heyecanlı olduklarını göstermiş olsalar da çok fazla açık vermemeyi başardılar.

sherlock-his-last-vow-martin-freeman-benedict-cumberbatch

Steven ve Mark, geçtiğimiz sezonlar boyunca karakterin gelişimi sürecinde, Sherlock Holmes’un asla değiştiremeyeceği özellikleri ne?

Steven Moffat: Kabanı ve iç çamaşırı. Sherlock Holmes hakkında sabit olan ne var? Mantığı duygularının önünde tutuyor fakat bunun altında aslında çok yoğun duygular var. Onu birden sıradan biri yapamazsın çünkü o bundan nefret eder. O, birden başka birisi olmaz. O insanlarla uyum sağlayabiliyor fakat kendini hep farklı bir yerde tutuyor. O, dağın tepesinde duruyor çünkü orada daha net görebiliyor.

Mark Gatiss: Karakterleri bu kadar ilginç kılan da bu. Eğer Sherlock, tek düze bir adam olarak başlasaydı, şu anda onun hakkında konuşuyor olmazdık. Eğer sonradan olursa bu ilginç olabilir ama ona, Doyle’un yaptığı gibi, gidecek bir yer verilmesi lazım. Dr. Watson’un başta tanıştığı genç ve tuhaf adam, John Watson’u tek  arkadaşı olarak benimseyen adam değil artık. O artık bazı şeyleri çok daha iyi yapabiliyor ama asla bizim gibi olamaz. Olsaydı, Sherlock Holmes olmazdı.

Benedict, birkaç yılda bir üstlendiğin ve her seferinde  tanıdık ama yinede yeni ve biraz farklı bir karakteri canlandırıyor olmak nasıl bir şey?

Benedict Cumberbatch: Çok hoş. Tanıdık, ama aynı adımları atmaya devam etseydik, yapmazdık. Yazım aşamasının en  muhteşem kısmı bu. Bizi zorlamaya ve geliştirmeye devam ediyor. Takıntılı bir biçimde işine odaklanmış bir karakter ile oldukça ileri gidebilirsin. Her sezon, takımı tekrar bir araya getirip, tanıdık ama daha farklı bir şekilde devam etmek harika.

sherlock-cast-steven-moffat-pbs

4. Sezonda özel bir Sherlock Holmes hikayesine değinecek misiniz?

Moffat: Üç hikaye de her zaman olduğu gibi Doyle’un orjinalinden hikayelere değinecek. Hangisi olduğunu kendiniz keşfetmeniz gerekecek.

4. Sezon şu ana kadarki en karanlık sezondu.

Cumberbatch: Şüphesiz.

Daha ne kadar karanlık olabilir?

Cumberbatch: Miyop gibi karanlık. Evrenin sonu gibi bir karanlık. Önünü göremeyeceğin ve sürekli karanlık içinde yürüyeceğin kadar karanlık.

Moffat: Tasarruf yapmak için ışıkları kapattık, yani bir şey göremeyeceksiniz. Aslında aynı şov. Umarım bol kahkahalı ve kişisel bir konu olacak ama evet, çok çok karanlık olacak. Bekleyip görmeniz gerek.

sherlock-sign-of-three-benedict-cumberbatch-martin-freeman

Sherlock, Doctor Strange ile karşılaşsaydı ona ne derdi?

Cumberbatch: Çok güzel bir soru. Aslında kadim olan (Ancient One) gibi, Strange’in hayatındaki eksiklikleri hemen farkederdi. Motivasyonunu, sorunlarını çok çabuk farkederdi, herkesi anladığı gibi ama pek ilgisini çeker miydi emin değilim. Farklı boyutlarda Dünya’yı kurtarma konusu Sherlock’a biraz uzak. İlişkileri orda son bulurdu.

sherlock-martin-freeman-benedict-cumberbatch

Hepiniz giderek daha yoğun bir hayata sahip oluyorsunuz Sherlock’a başladığınızdan beri. Bu devam edebilir mi?

Cumberbatch: Göreceğiz. Bu serinin nasıl sonuç vereceğini göreceğiz. Geri gelip tekrar çekmek eğlenceliydi. Gelecekte nasıl devam edecek, kim bilir? Bu sadece birimizin ne istediğiyle alakalı değil. Dürüst olmak gerekirse daha çok dizi için hangisinin daha iyi olacağı önemli ve buna çok dikkatlice karar verilmeli. Bunun sonuncusu olduğunu söylemek istemiyorum çünkü yapım aşamasında çok eğleniyoruz ama genel olarak nasıl bir sonuç verdiğini görmeliyiz. Ayırca takımda tek meşgul olanlar aktörler değil. Mark ve Steven de oldukça yoğun. Mark bir aktör olduğu gibi aynı zamanda bir senarist ve yapımcı. Hepimiz farklı bir yöne çekiliyoruz. Ayrıca bu birçok Amerikan dizisinden fazla sürdü. Sadece yapabildiğimiz için diziyi uzattıkça uzatmamalıyız. Birçok şey göz önünde bulundurulmalı. Bu sadece bizim ne yapmak isteyip istemediğimizle alakalı değil. Doğru olanı yapmakla alakalı. Göreceğiz. Henüz kimse bir karar vermedi yani henüz bir “evet” veya “hayır” yok ortada.

Moffat: Sezon sezon ilerlemeliyiz. Geleceğin nasıl olacağını bilmiyoruz ve hepsi bize bağlı değil. Umarım daha fazlasını yaparız. Aksini hayal etmek bana zor geliyor. Belirli bir plana gelirsek, daha henüz konuşmaya fırsatımızın olmadığı fikirler var.

Gatiss: Bazı şeyleri gözden geçiriyoruz. Birkaç fikrimiz var.

Yani, henüz bitmiş gibi hissetmiyorsunuz öyle mi?

Moffat: Öyle hissedeceğimi sanmıyorum hiçbir zaman. Eğer bir dizi için bitti hissine kapıldığın noktaya gelmişsen, muhtemelen bitmesi gereken yeri çoktan aşmışsındır. Tren tüm hızıyla devam ederken, yavaşlamasını beklemek yerine atlamalısın. Böyle bir şey yapmayacağız. Bunun için çok heyecanlı olmadığımız sürece başkalarına bahsetmeyeceğiz. Ama yeni fikirlerimiz var yani kim bilir? Göreceğiz.