Jetgiller’i izleyerek büyümüş, ya da çocukluğunun bir döneminde Jetgiller’i izlemiş herkes, Jetgiller’in aile robotu Rosie’yi hatırlar. Dünya’nın ilk aile robotu olarak geliştirilen Jibo da, arkadaş canlısı ve yardım sever kişiliğiyle ailenizin yeni üyesi olmaya aday.

Yapımcısı MIT Media Laboratuvarı Kişisel Robot Grubu Direktörü Dr. Cynthia Breazeal, Jibo’yu Star Wars ve NASA’nın Mars’taki robotlarından esinlenerek tasarlamış. Üstelik en az onlar kadar da akıllı olan Jibo, farklı yüzleri ve sesleri birbirinden ayırt edebiliyor ve bir insan gibi etrafından öğrenebiliyor. Durun daha bitmedi, akıllı ev robotu Jibo, insanlarla etkileşime geçebiliyor.

Sosyal bir robot olan Jibo, aynı zamanda akıllı bir asistan gibi size hatırlatmalar yapıyor, e-postalarınızı gönderiyor ve sesli mesajlarınızı iletebiliyor. Ailecek fotoğraf çekilmek istediğinizde, yardımınıza koşacak kişi yine Jibo. Jibo fotoğraf çekebiliyor ve çocuklarınız için interaktif hikayeler anlatabiliyor.

Jibo zekası ve sosyalleşme yeteneğiyle bir çok insanı etkilerken, 100 bin dolar fon hedefiyle başlatılan kampanyada, hedeften 26 gün önce 883 bin dolara ulaşmayı başardı. Girişimin yeni hedefi, Jibo’yu evdeki bağlantılı cihazlarla eşleştirerek, hayatı kolaylaştırmak.

Jibo’nun sevkikatlarına 2015’te başlanması planlanıyor.