İngiliz vahşi yaşam fotoğrafçısı David Slater’ın, 2011’de gittiği Endonezya’nun Sulawesi Adası’nda makak maymunlarını fotoğraflarken, bir maymunun kamerayı alıp yüzlerce fotoğraf çekmesiyle, ortaya ilginç fotoğraflar çıkmıştı. Fotoğraflardan bazılarında, maymunun kendisini net bir şekilde çekebildiğinin görülmesiyle, maymunun selfieleri çok konuşulmuş; David Slater da dünya çapında ün yapmıştı.

İngiliz fotoğrafçının fotoğraf makinesi ile çekilen fotoğrafların, Wikimedia sitesinde yayınlanması ise, siteyle fotoğrafçıyı, telif hakları nedeniyle karşı karşıya getirdi.

Fotoğrafları kendisinden izin almaksızın yayınlayan “wikimedia” sitesinden, “telif haklarının kendisinde ait olduğunu” belirterek fotoğrafların kaldırılmasını isteyen Slater, beklenmedik bir cevapla karşılaştı. Wikimedia, fotoğrafların telif hakkının maymuna ait olduğunu ve bu nedenle anonim sayılacağı için; fotoğrafları kaldırmayacağını söylüyordu.

Wikimedia’ya karşı hukuki yollara başvurmaya hazırlanan Slater’ın, şimdiye kadar bu konu için 17 bin dolar harcadığı iddia ediliyor.