Telefon ve ortam dinleme Türkiye’de ve dünyada, gündemden düşmeyen ve sıklıkla tartışmalara konu olan başlıklardan biri. Sadece siyaset alanında değil, özel yaşama müdahale ve mahremiyet nedeniyle, bireylerin de önemsediği bu konu, MIT’ın yeni geliştirdiği algoritma sayesinde çokça konuşulacak gibi görülüyor.

Artık dinlenebilmeniz için elektronik bir aygıtın varlığı gerekmiyor. Odanızda bir bitkinin, hatta bir cipsin bile olması, dinlenebilmeniz için yeterli. Evet doğru okudunuz, artık böyle bir teknoloji mümkün.

MIT, Microsoft ve Adobe’dan araştırmacılar, müzik sesini ve konuşmaları , etraftaki nesnelerin görüntülerinden restore eden bir algoritma geliştirdi. The Visual Microphone: Passive Recovery of Sound from Video  araştırması sayesinde, etrafınızdaki cisimler artık mikrofon görevi görecek, dinlenebilmeniz için mikrofona gerek kalmayacak.

Algoritma, ses dalgalarının bir cisme çarptığında, cismin yüzeyinde titreşimlere neden olması üzerine kurulu. Buradan yola çıkan araştırmacılar da, bu titreşimlerin her anını kaydedebilecek yüksek hızlı bir kamerayla cismi izlediklerinde, titreşimleri yaratan sesi yeniden kurgulayabildiklerini görmüşler. Üstelik algoritma ise sadece konuşmaları değil, müziği de restore edebiliyorlar.

Yapılan araştırma sonuçları şaşırtıcı bulunsa da, özel yaşamın daha kolay ihlal edilebilecek olması düşüncesi de korkutmuyor değil.