Lucasfilm, Rogue One’ın Yeni Droid’i K-2SO’nun arkaplanının anlatıldığı yeni bir video yayınladı.

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi, geçen haftasonu yapılan galası sonrası tüm katılımcı ve eleştirmenlerce harika ve sürprizlerle dolu bir aksiyon paketi olarak bulundu. Hatta çoğu kesim, filmin orijinal seri kadar ve dahası geçen yılki Force Awakens’dan bile iyi olduğu yönünde hemfikir. En çok övgü de filmdeki iki karakter üzerinde yoğunlaşıyor: Başkarakter Jyn Erso (Felicity Jones) ve yeni droid K-2SO (Alan Tudyk).

rogueone-castphoto-frontpage-700x356

Rogue One, hemen orijinal serinin giriş filmi A New Hope’dan kısa bir süre öncesine odaklanıp Rebel ajanlarının Ölüm Yıldızı’nın ölümcül silahının dizayn şematiklerini çalmasını konu alıyor (belli ki başarısız oluyorlar). Kimse tam olarak bu örgüte ne olduğunu bilmiyor ancak sonunda Galactic Empire’ı yok edebilecek potansiyeli olan Princess Leia’nın liderliğindeki Rebel Alliance’dan sorumlu olduğu biliniyor. Öte yandan, Rogue One’ın bir savaş filmi gibi düşünüldüğü için filmdeki karakterlerin çoğu için iyi bitmediğini söylemek güvenli olacaktır. Yolculukları uzun ve zorlu olacağından filmin K-2SO droidinin mizahına da ihtiyacı olacağı aşikar.

k-2so-in-star-wars-rogue-one

Droidi canlandıran Tudyk’in karakter için “bir anti-C-3PO” dediği K-2SO için Disney ve LucasFilm yeni bir tanıtıcı video yayınladı. Empire tarafından yaratılıp bir Rebel mühendisi olan Cassian Andor tarafından programlanan droidi Andor’un sağ kolu olarak izliyoruz filmde. Etik ve protokollere sıkı sıkıya bağlı olan C-3PO’nun aksine K-2SO’nun kendisini türlü aksilik ve belaya çekecek olan dürüst ve sarkastik bir duruşu var. Filmdeki rolü için Tudyk’in giydiği hareket-yakalama teknikli kostümüne rağmen aktörün her an aksiyonun içinde görev aldığı bilinenler arasında. Aynı zamanda K-2SO’nun diğer tüm droidlere benzeyip onlar gibi hareket edebilmesinden dolayı kötücül Imperial güçleri arasında rahatlıkla kamufle olabilme özelliğini de ekleyelim.

İkinci bir Star Wars videosunda ise Rogue One’ın anahtar gezegenlerinden olan Scarif’i tanıyoruz. Bildiğimiz üzere, Anakin Skywalker ile Luke Skywalker’in evi de olan Tatooine bir çöl gezegeniyken, The Empire Strikes Back’te izlediğimiz Hoth bir Rebel Alliance üssüydü. Scarif ise Rogue One’ın finaldeki epik savaş sahnelerinin de geçtiği cennet gibi bir gezegen. Filmin ölümcül sürprizlerini de içeren bu sahneler, öyküdeki Laamu Atoll marketinin inşaa edildiği Maldivler’de çekildi. Buranın da gerçekteki doğası gereği, Scarif’e başka bir gezegenmiş gibi otantik ve doğal bir hava kattığı söylenenler arasında.

163020_xkaxqu8vjk_3095245_k2so

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi, daha önce hiç görmediğimiz türden bir Star Wars filmi olma vaadini karşılamış gözüküyor. Tamamen yeni karakterleri ve orijinal hikayedeki boşlukları tamamlayan olaylarıyla film, bilmek istediğimizi bilmediğimiz yeni bir dünyanın kapılarını aralamışa benziyor. Hemen peşi sıra A New Hope’da ne olacağını bilmemize rağmen film aksiyonu, komedisi ve gerçekçi tesadüfleriyle son derece iyi tepkiler almaya devam ediyor.

Lucas film tarafından yayınlanan ve Rogue One’ın Yeni Droid’i K-2SO’nun arkaplanının anlatıldığı video’yu aşağıdan izleyebilirsiniz:

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünde eğitimini tamamlayan Kemal Dinçer 2011 yılında Plak Dükkanı adlı müzik blogunu kurdu. Şu an çeşitli yayınlarda müzik yazarlığının yanı sıra kültür sanat alanında içerik üretiyor.