Birleşmiş Milletler, cinsiyet eşitliğinin teşvik edilmesinden sorumlu iyi niyet elçisi Wonder Woman’ın görevine son verdi.

Yaklaşık olarak 1940’lı yıllardan beri hayatımızda olan Amazon savaşçı prensesi Wonder Woman kısa bir süre içerisinde küresel bir ikona dönüştü. 1986’dan itibaren DC Comics bünyesinde düzenli bir şekilde hikayelerini bize duyuran Wonder Woman’ın ilk televizyon uyarlaması 1970’li yılların sonunda yapıldı. Geçtiğimiz yıl Batman V Superman: Dawn of Justice’de Gal Gadot tarafından canlandırılan karakter şimdilerde kendi solo filminin hazırlıkları içerisinde.

wonder-woman-animated-film

Birleşmiş Milletler genç kitleye ulaşmak için 21 Ekim’de Wonder Woman’ı iyi niyet elçisi olarak atadığını duyurmuştu. Haberin ardından bu karar büyük bir tepki topladı ve sosyal medyada çeşitli imza kampanyaları oluşturulmasına sebep oldu. Kampanyaya karşı çıkanlar iyi niyet elçiliği görevine gerçek bir kadın yerine çizgi roman karakterinin getirilmesi konusunda olumsuz görüşlerini belirtti.

wonder-woman-image-41

Sosyal medyada toplanan imzaların sayısının 45 bine ulaşması ile birlikte Wonder Woman’ın görevi iki ay gibi kısa sürede son buldu.

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünde eğitimini tamamlayan Kemal Dinçer 2011 yılında Plak Dükkanı adlı müzik blogunu kurdu. Şu an çeşitli yayınlarda müzik yazarlığının yanı sıra kültür sanat alanında içerik üretiyor.