Vizyona bu hafta beşi yerli toplam yedi film giriyor. Yeşim Ustaoğlu tarafından yönetilen Tereddüt ve Gareth Edwards tarafından yönetilen Rogue One: A Star Wars Story haftanın öne çıkan filmleri.

ROGUE ONE: A STAR WARS STORY (ROGUE ONE: BİR STAR WARS HİKAYESİ)

Gareth Edwards tarafından yönetmenliği üstlenilen Rogue One: A Star Wars Story, Ölüm Yıldızı’nın planlarını çalmayı hedefleyen bir grubun mücadelesini anlatıyor. Kahramanlarımız, İmparatorluğun en büyük imha silahı olan Ölüm Yıldızı planlarını ele geçirmek için zorlu bir göreve atılır. Sıra dışı bir deneyim yaşamayı tercih eden sıradan insanların hikayesi, kendilerinden daha büyük bir amacın parçaları olmalarına yol açacaktır. Filmin oyuncu kadrosunda Felicity Jones, Diego Luna, Alan Tudyk, Forest Whitaker, Mads Mikkelsen, Donnie Yen ve Ben Mendelsohn gibi isimler yer alıyor.

MASTER MINDS (APTALLAR ÇETESİ)

Jared Hess tarafından yönetilen film, 1997 yılında nakit para taşıma şirketlerinden birinde sürücü olarak görev alan David Scott Ghannt’ın hikayesini konu alıyor. David, her gün milyonlarca lirayı özel araçlarla oradan oraya taşıyan ancak oldukça sıradan hayatı olan bir adamdır. Güzel iş arkadaşı Kelly Campbell dışında hayatında hiç heyecan olmayan David, bir gün Kelly tarafından gelen cazip bir teklifle büyük bir maceraya atılmaya karar verir. Kelly ve arkadaşı Steve Chambers David’i şirketteki paraları çalma konusunda ikna eder. Ancak işler David Scott Ghannt’ın beklediğinden çok farklı gelişecektir. Masterminds, tarihteki en büyük soygunlardan birini merkeze alıyor.

TEREDDÜT

Yeşim Ustaoğlu’nun yönettiği Tereddüt, Şehnaz ve Elmas adlı iki kadının hikayesini anlatıyor. Şehnaz, 30’lu yaşlarının başında olan, uzmanlığını yeni bitirmiş bir psikiyatrdır. İstanbula yakın bir kasabada iş için bulunmak zorunda olan Şehnaz, yerleşik bir düzene geçmeden yaşayarak, her hafta sonu İstanbul’daki evine giderek başarılı ve karizmatik kocası Cem ile zaman geçirir. Şehnaz’ın bu ziyaretlerinin arka planında derin bir mutsuzluk ve ötelenmiş korkular yatmaktadır. Elmas ise hayatını kayın validesinin bakımı, temizliği ve kocasının cinsel arzularına adayan bir hayatın içine hapsolan diğer bir mutsuz kadındır. Fırtınalı bir gecenin sabahında yolları kesişen Şehnaz ve Elmas, hayatlarında çok farklı gözüken ama aynı olan sorunlarıyla yüzleşirken ikilinin hayatlarında yeni bir pencere açılacaktır.

ZUZULA

Kemal Özdemir tarafından yazıp yönetilen Zuzula, ilham bulmak için gittiği dav evi çevresinde doğa üstü olaylarla karşılaşan aşk romanları yazarı Vildan’ın hikayesini anlatıyor. Yazdığı kitaplarla büyük bir başarı ve popülerlik edinen Vildan Akın, yaratıcı açıdan zorlu bir süreç yaşamaktadır. Yayın evi yetkilisinin gerilim ve psikoloji türüne yönelmesi tavsiyesi üzerine yeni projesine odaklanmak için bir müddet dağ evinde zaman geçirmeye karar verir. Ancak, sakin ve huzurlu bir şekilde işine odaklanmaya çalışan Vildan anlam veremediği bir takım olaylarla karşılaşır. Çevredeki köylülerin hatırlamak bile istemedikleri olaylar sonucu ailesini kaybeden Çoban Ali ile tanışması, Vildan’ın kendisini korkunç bir dehşetin içinde bulması ile sonuçlanacaktır.

OLDU MU ŞİMDİ?

Kenan Öztürk tarafından yönetilen film, talihsizliklerin hep kendisini bulduğu Yaşar’ın hikayesini anlatıyor. Doğduğu günden itibaren hayatı yanlış anlamalar yüzünden mahvolan Yaşar yine benzer sebeplerden hapse girer. Hapiste tanıştığı Ömer ile yakın arkadaş olan Yaşar, serbest kaldıktan sonra Ömer ile beraber dolandırıcılık işine girer. Her defasında yakalanıp tekrar tekrar hapse giren ikili en son olaydan sonra tövbe etmeye karar verir. Yaşadıkları bir olay sonrası hayatları değişen ikili alışık olmadıkları bir dünyaya adım atarlar ancak geçmişleri ve alışkanları sürekli karşılarına çıkacaktır.

ALEMDE 1 GECE

Barış Erdoğan tarafından yönetilen film, etliye sütlüye karışmayan Ozan’ın hayatındaki beklenmeyen gelişmeleri anlatıyor. Mutlu bir evliliği olan Ozan, karısına yakalanmadan çapkınlık yapmaya çalışan Tolga ve evinde kumar oynarken heyecandan kalp krizi geçiren komşu Fehmi yüzünden büyük bir çıkmaza girecektir. Filmin oyuncu kadrosunda Aydemir Akbaş, Beyti Engin, Bülent Alkış, Ömer Gecü ve Burcu Binici gibi isimler yer alıyor.

SEN SAĞ BEN SELAMET

Ersoy Güler tarafından yönetilen Sen Sağ Ben Selamet, müebbet hapis yiyen Sansar ve tahliyesine 2 gün kalan Selamet’in yollarının kesişmesiyle başlayan maceralarını ele alıyor. Sansar’ı, Sivas kapalı ceza evine taşıyacak nakil aracı, Selamet’i de memleketine bırakacaktır. Ancak Goril Behlül’ün de ikiliye katılmasıyla beraber üçlünün hayatında yeni bir sayfa açılacaktır.

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünde eğitimini tamamlayan Kemal Dinçer 2011 yılında Plak Dükkanı adlı müzik blogunu kurdu. Şu an çeşitli yayınlarda müzik yazarlığının yanı sıra kültür sanat alanında içerik üretiyor.