Rogue One’ın baş rolü Felicity Jones’un olası bir devam filmi için sözleşmesi olduğu ortaya çıktı.

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi vizyonda ve gerçekten muhteşem. İlk Star Wars yan hikayesi olan film, bildiğimiz üzere A New Hope’daki olayları aydınlatan ve Ölüm Yıldızı etrafında gelişen, İmparatorluk ile Asiler arasındaki savaşın izlerini sürüyor. Bu da onu sonunda ne olacağını bilsek bile ilgiyle izleten, yolculuğu merak ettiren bir film yapıyor. Hiç şüphesiz bir devam filmi gelse, halihazırda 1977’de yapılmış ilk film olurdu bu.

Yaratıcıları tarafından Rogue One için “ilk ve son” açıklaması yapıldıktan sonra olası bir ikinci film beklemek elbette anlamsız. Ancak yine de stüdyolar için her film öncül ve artçı potansiyeli olan altın yumurtalardır. Bu haber de filmin en yüksek kaşeyi alan oyuncusunun ve geleceğine dair ilginç bir gelişmenin konusu.

The Hollywood Reporter’ın haberine göre, Felicity Jones’un sözleşmesinde olası bir devam filmi maddesi de varmış. Şimdilik Jones’un ilerleyen Star Wars gezegeni uyarlamalarındaki yeri için konuşmak çok erken olsa da, THR, ileride gerçekleşebilecek bir genç Luke Skywalker filminde Jones’un gözükebileceğine dair spekülasyon yaratmış. Zaten Jones da bir röportajında olası devam filminin tamamen tartışma dışı olmadığından bahsetmişti, ve şakayla ekleyerek “Film ’Bir’ üzerine kurulu. Yani, filmin adında bile rakam var.” demiş, devamlılığı vurgulamıştı.

Ne olacağını tahmin etmek için henüz çok erken olsa da Rogue One’daki gerçekliği değiştirmeyeceği aşikar. Filmin sürprizini açık etmeden bahsetmek gerekirse, hikaye hiçbir soru işaretine yer bırakmadan apaçık bir sonuca varıyor. Hatta filmin fikrini ortaya atan Industrial Light & Magic yöneticilerinden John Knoll, bu fikir için A New Hope’un jenerikte akan yazısından esinlenmiş. Aynı şekilde LucasFilm yöneticisi Kathleen Kennedy de bu akan yazının Rogue One’ın hikayesini büyük ölçüde etkilediğini aktarmıştı.

Yine de, ya gerçekten olursa? Jyn Erso’yu tekrar görebilmemizin onlarca öykü potansiyeli olsa da buna gerçekten ihtiyacımız var mı? Rogue One’ın zaten tüm cazibesi, daha önce yeterince üzerine düşülmemiş Asiler hakkında bir film olması fikrinden geliyor. Film, gelecekteki olayları Asiler’in nasıl etkilediğinden ziyade, serinin “daha önemli” karakterleri başka yerlerdeyken Asiler’in söz konusu başarıyı elde etmek için ne yapmış olabileceğiyle ilgili. Bu asi askerlerin, uğruna hayatlarını feda edebilecekleri bir göreve gittikleri belliyken olası bir devam filmi genel serinin de tüm mistik güzelliğini yerle bir edebilir.

Sonuç olarak, Jones ağır hayranlar için de bu seride değerli bir adım olarak hatırlanacaktır. Oscar adaylığı bulunan oyuncu, şüphesiz Rogue One’daki performansından daha iyilerini gerçekleştirebilecek yetenekte. Belki de olayları kendi isteğiyle de yeni bir yöne çevirmek seriye bazı yeni yaklaşımları da mümkün kılabilir. Ya da belki işin özü, söz konusu sözleşme, artık herkesin filmde ne olduğunu bilmesinden çok önce yapılmıştır.

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünde eğitimini tamamlayan Kemal Dinçer 2011 yılında Plak Dükkanı adlı müzik blogunu kurdu. Şu an çeşitli yayınlarda müzik yazarlığının yanı sıra kültür sanat alanında içerik üretiyor.