Ülkemizde geçtiğimiz Çarşamba günü, Amerika’da ise 16 Aralık Cuma vizyona giren Rogue One: A Star Wars Story filmi gişede beklenen hedefe ulaştı.

Amerika’da 4157 sinemada gösterime giren film vizyona girdiği Cuma gününde gişede toplamda 71.1 milyon dolarlık gelir elde ederek büyük başarı elde etti. İlk seansları Perşembe gecesi yapılan film, şimdiye kadarki en iyi “Perşembe açılışı”nı da yapmış oldu. ilk günün ardından hafta sonunu da 145 ile 150 milyon dolarlık hasılatla kapaması beklenen Rogue One, 155 milyon dolara ulaşarak tahminlerin ötesinde bir başarı yakaladı. Dünya genelinde toplamda 290 milyon doları bulan film, Suicide Squad’ı da geride bırakarak iddiasını kanıtlamış oldu. Ayrıca da vizyona girdiği ilk hafta sonunda The Force Awakens’ın ardından en çok gelir elde eden ikinci film olarak da adını tarihe yazdırdı.

Rogue One filmi 6 Ocak tarihinde Kuzey Amerika’dan sonraki en büyük pazar olan Çin’de gösterime girecek. Bu nedenle de dünya genelinde elde ettiği hasılatı konuşmak için henüz erken. Ancak filmin toplam gişesi bu gidişle 500 milyon doları geçecek gibi görünüyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde eğitim öğretim hayatını sürdüren Mert Tanöz 2014 yılında amatör olarak başladığı sinema eleştirmenliğini yarı-profesyonel bir meslek edinmek adına bu alana yoğunlaşmaya başladı. Şu an sinemanın yanı sıra özel ilgi alanı klasik ve caz müzik üzerine de içerikler üretiyor.