Sinema tarihinin en önemli filmleri arasında gösterilen Fritz Lang imzalı Metropolis filmi mini dizi olarak televizyon dünyasına uyarlanıyor.

Alman sinemasının yanı sıra dünya sinemasının da önemli filmlerinden biri olan 1927 yapımı Metropolis filmini televizyona uyarlayacak olan isim ise Mr Robot dizisinin yaratıcı Sam Esmail. Bir yandan Mr. Robot ile ilgilenen Esmail’in mini diziye ne kadar dahil olacağı tartışıladursun, yönetmen/senarist mini dizinin önemli bir parçası olmayı istiyor. Mini dizinin iki veya üç yıl içinde ekranlarda olacağını düşünürsek de Esmail’in 4. veya 5. sezonun sonunda final yapacak olan Mr. Robot’u bitirip tümüyle bu projeye odaklanması bir hayli mümkün. Zira vizyona girdiği döneme göre sinema tarihinin en pahalı yapımlarından biri olan Metropolis’i uyarlamak için yoğun çaba sarf etmek gerekli.

2017 yılında 3. sezonuyla ekranlarda olacak Mr. Robot sonrası, Sam Esmail’in Metropolis projesinde ne kadar etkin bir rol oynayacağı netleşecektir. Ancak umarız ki kendini bütünüyle bu seriye odaklar ve Metropolis adına yakışır bir iş ortaya koyar.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde eğitim öğretim hayatını sürdüren Mert Tanöz 2014 yılında amatör olarak başladığı sinema eleştirmenliğini yarı-profesyonel bir meslek edinmek adına bu alana yoğunlaşmaya başladı. Şu an sinemanın yanı sıra özel ilgi alanı klasik ve caz müzik üzerine de içerikler üretiyor.