Geçtiğimiz hafta vizyona giren Rogue One ile izleyiciyle yeniden buluşan Star Wars serisinin dokuzuncu filmine dair haberler gelmeye başladı.

Star Wars serisinin sekizinci filmi olan Episode VIII’in 2017 yılının Aralık ayında vizyona girmesi bekleniyor. Serinin yeni filminin fragmanı ise muhtemelen önümüzdeki bahar döneminde izleyiciyle buluşacak. Son gelen haberlere göre serinin dokuzuncu filmi Episode IX’in çekimlerine önümüzdeki Nisan ayında başlanacak. 25 ay gibi bir sürede hazırlanması planlanan filmin, bu hesaplamaya göre 2019 yılının Mayıs ayında gösterime girmesi söz konusu. Ancak stüdyonun filmi yine Aralık ayında vizyona sokması, dolayısıyla da filmin tamamlanması için 32 ay gibi bir müddet tanıması da olası. Ancak Han Solo filminin 2018 yılının Mayısında vizyona girecek olduğu gerçeği, bütün bu hesaplarımı daha da karmaşık hale getiren küçük bir detay, zira stüdyo büyük bir sürpriz yapıp filmi 2018 yılının sonuna yetiştirebilir. Malum, Rogue filmini 16 ay içinde yetiştirirken sorun yaşamamışlardı.

Star Wars: Episode IX’un ne zaman vizyona gireceğini tahmin etmek güç ancak en olası ihtimal, filmlerin Aralık ayında gösterime girmesi. Sizce Disney nasıl bir yol izleyecek? Bir değişiklik yapıp filmi Mayıs ayında mı vizyona sokacak yoksa Aralık ayında diretecek mi?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde eğitim öğretim hayatını sürdüren Mert Tanöz 2014 yılında amatör olarak başladığı sinema eleştirmenliğini yarı-profesyonel bir meslek edinmek adına bu alana yoğunlaşmaya başladı. Şu an sinemanın yanı sıra özel ilgi alanı klasik ve caz müzik üzerine de içerikler üretiyor.