Yaptığı yatırım karşılığını almakta gecikmeyen Disney stüdyoları, daha önce ulaşılamamış bir rakama ulaşarak sinema sektöründe tarih yazdı.

Marvel, Lucasfilm ve Pixar’ı toplamda 15 milyar dolar harcayarak bünyesine katan Disney gişede 7 milyar doların üzerinde bir gelir elde ederek hem yatırımlarının karşılığını aldı hem de Universal stüdyolarının 2015 yılındaki 6,89 milyar dolarlık rekorunu egale ederek kendini tarih sayfalarına yazdırmış oldu. Captain America: Civil War, Zootopia ve Finding Dory filmleriyle 1 milyar doların üstünde gelir elde eden, Jungle Book’tan da 966,6 milyon dolar kazanan stüdyo bunun yanı sıra Moana ve Doctor Strange filmleriyle de büyük başarı yakaladı. The BFG ve Alice Through the Looking Glass’ın başarısızlıklarına rağmen rekoru kırmakta zorlanmadı. Öyle ki Rogue One’ı vizyona daha erken sokmuş olsa, 7,5 milyarı bulabilirdi bile stüdyo.

2016 yılının gişede en çok kazanan filmleri listesinde ilk ondaki beş filmin yapımcılığını üstlenen Disney (ki ilk dört filmin tamamı Disney) rakiplerine fark atmış gibi görünüyor. Bu başarısını gelecek yıl da sürdürecek gibi görünen Disney’in yeni bir rekor kırıp kıramayacağını ise önümüzdeki yılın sonunda göreceğiz.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde eğitim öğretim hayatını sürdüren Mert Tanöz 2014 yılında amatör olarak başladığı sinema eleştirmenliğini yarı-profesyonel bir meslek edinmek adına bu alana yoğunlaşmaya başladı. Şu an sinemanın yanı sıra özel ilgi alanı klasik ve caz müzik üzerine de içerikler üretiyor.