Vizyona bu hafta dördü yerli toplam dokuz film giriyor. Justin Kurzel tarafından yönetilen Assassin’s Creed ve Stephen Frears tarafından yönetilen Florence Foster Jenkins haftanın öne çıkan filmleri.

Assassin’s Creed

Yepyeni bir teknoloji sonucu genetik hafızası ortaya çıkarılan Callum Lynch, 15. Yüzyılda İspanya’da yaşayan atalarından biri olan Aguilar’ın maceralarını deneyimler. Callum, suikastçi soyundan geldiğini keşfederken günümüzde de var olan Templar organizasyonunun üstesinden gelmek için geçmişinden gelen bilgi ve tecrübeleri kullanır. Justin Kurzel tarafından yönetilen filmin başrollerinde Michael Fassbender ve Marion Cotillard yer alıyor.

Florence Foster Jenkins (Florence)

Oldukça zengin bir kadın olan Florence Foster Jenkins, müziğe tutkuyla bağlı biridir. Babasından kalan mirasa güvenerek opera sanatçısı olmaya kalkışır. Ancak Jenkins’in çok kötü bir sesi vardır ve bu konuda hiç yetenekli değildir. Florence’in eşi St. Clair Bayfield ve piyanist Cosmé McMoon ona ellerinden gelen her türlü yardımı yapmaya hazırdır. Stephen Frears tarafından yönetilen filmde Meryl Streep, Hugh Grant, Simon Helberg ve Rebecca Ferguson gibi isimler yer alıyor.

La Fille Inconnue (Meçhul Kız)

Jenny, mesleğinde oldukça başarılı, çalışkan, genç bir pratisyen hekimdir. Bir akşam Jenny, muayenehanesinin mesai saatinden sonra kapının çalmasına kayıtsız kalır. Ertesi gün polisler, akşam gelenin genç bir kız olduğunu ve kapıyı çalmasından kısa bir süre sonra nehir kenarında ölü bulunduğunu söyler. Jenny’nin bundan sonraki hedefi kızın kim olduğunu öğrenmek olacaktır. Meçhul Kız, Dardenne Kardeşler tarafından yönetildi.

Snowtime! (Kartopu Savaşları)

Küçük bir köyde yaşayan çocuklar, kış tatilinde eğlenmek için büyük bir kartopu savaşı düzenlemeye karar verirler. 11 yaşındaki Luke ve Sophie, iki ayrı grup oluşturur. Sophie ve ekibi karşı taraftan korunmak için bir kale inşa etmeye karar verirler. Tatil sonunda kaleyi ilk ele geçiren taraf yarışmanın kazananı olacaktır. Eğlenceyle başlayan tatlı rekabet zamanla ciddi bir kavgaya dönüşür. Jean-François Pouliot ve François Brisson tarafından yönetmenliğini üstlenilen film izleyenlere büyük bir eğlence vaat ediyor.

Collateral Beauty (Gizli Güzellik)

New York’ta yaşayan başarılı bir reklamcı, özel hayatında büyük bir trajedi yaşar ve bu trajedi onun hayatında büyük bir etkiye sahip olur. İş arkadaşları ise ona yardımcı olmak ve yaşadıklarıyla yüzleştirmek için benzersiz bir yola başvururlar. Will Smith, Kate Winslet, Edward Norton, Helen Mirren, Keira Knightley gibi isimleri bünyesinde barındıran Gizli Güzellik yaşadığımız bütün sorunlara rağmen hayatın hala değerli olduğunu gözler önüne seriyor.

Değiştir Bakalım

Küçük bir kasabada yaşayan kadınlar ve erkeklerin yer değiştirmesiyle başlayan film büyük bir komediyi beraberinde getiriyor. Artık kadınlar evin reisi, erkekler ise evi çekip çeviren bir konumdadır. Filmde askerlik görevi bile kadınlar tarafından yerine getirilmektedir. Kadın erkek ilişkisi bağlamında eğlenceli ve komik bir hikayeyi gözler önüne seren film, Eda Fatma Gürbüz tarafından yönetildi.

Siyah Karga

İranlı Sara, oyuncu olma hayalini gerçekleştirmek için ülkesini terk edip Fransa’ya yerleşir ancak rol aldığı filmler Sara’nın ülkesinden sürgün edilmesine yol açar. Babasının ölmek üzere olduğunu bildiren bir mektup aldığında ise onu görmeye ve af dilemeye karar verir. Türkiye sınırına yakın bir köyde yaşayan babasına ulaşmak için turist rehberi Yılmaz ile birlikte Hakkari’ye gider. İkili, kaçakçılık yapan insanlarla birlikte sınırı geçmeye çalışır ancak Sara’yı tahmin ettiğinden daha zor bir süreç beklemektedir. Siyah karga, M. Tayfur Aydın tarafından yazılıp yönetildi.

Dönerse Senindir

Ayrılık sonrası yaşanan depresyon ve eski sevgiliyi geri döndürme çabalarını anlatan Dönerse Senindir yılın en eğlenceli yerli yapımları arasında. Mehmet’in büyük aşkı Selin’den ayrıldıktan sonra, onu geri kazanmak için, Defne’yle kurduğu işbirliğini konu alan filmin oyuncu kadrosunda Murat Boz, İrem Sak ve Yasemin Allen gibi isimler yer alıyor.

Hasret Bitti

Yıllardır Almanya’da yaşayan Bitti ailesi, babaları Halim Bitti’nin Alman damat korkusu nedeniyle Türkiye’ye kesin dönüş yapar. Aileyi hayatta tek sahip olduğu şey akrabaları olan Çetin Ceviz karşılar. Çetin en büyük hayali küçük bir restoran açmak isteyen eniştesi için harika bir yer bulmuştur. Amerika’da yaşayan iş adamı Mutlu Pektemiz ve onun güzel kız kardeşi Duru ile tanışmalarını sağlayacak restoran gelişmesi ile Çetin ve Duru arasında kısa sürede bir aşk başlar. Ancak Duru’nun geçmişinde büyük bir sır vardır ve bu sırla herkesin hayatı değişecektir.

 

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünde eğitimini tamamlayan Kemal Dinçer 2011 yılında Plak Dükkanı adlı müzik blogunu kurdu. Şu an çeşitli yayınlarda müzik yazarlığının yanı sıra kültür sanat alanında içerik üretiyor.