Diyalogların yer almadığı bir korku filmi nasıl olurdu? Bu sorunun cevabını Mute adlı yeni kısa filmle alıyoruz.

Festivallerin kısa film kategorilerinin en beğenilenleri arasında yer almayı başaran Mute adlı filmi sonunda yayınlandı. 5 dakikalık bu kısa filmde diyalogların olmadığı, soruların sorulamadığı ve ses efektleriyle boğulmamış kısa da olsa bir korku filmi izleme fırsatı yakalıyoruz. Yaprakları dökülmüş, çıplak ağaçlarla bezeli bir ormanda geçen kısa filmde Albert Bendix’in canlandırdığı ‘avcı’nın bir kadını yakalayışına tanıklık ediyoruz. Bir background vermeksizin yalnızca bu avcı – kurban ilişkisine odaklanan filmin birçok festivalden evine ödüllerle döndüğünü de belirtmek gerekli.

Mute filmine dair daha fazlasını söylemeye ise gerek yok. Zaten 5 dakika, izleyin ve ödülleri hak ediyor mu kendiniz görün. Yine de ben sormuş olayım, sizce de  hak ediyor mu?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde eğitim öğretim hayatını sürdüren Mert Tanöz 2014 yılında amatör olarak başladığı sinema eleştirmenliğini yarı-profesyonel bir meslek edinmek adına bu alana yoğunlaşmaya başladı. Şu an sinemanın yanı sıra özel ilgi alanı klasik ve caz müzik üzerine de içerikler üretiyor.