Star Wars serisindeki Prenses Leia rolüyle çok sevdiğimiz Carrie Fisher, geçirdiği kalp krizi sonucu 60 yaşında hayata veda ederek hepimizi yasa boğdu.

Debbie Reynolds ve Eddie Fisher’ın kızı olarak 21 Ekim 1956’da dünyaya gelen Fisher, Star Wars haricinde Blues Brother ve When Harry Met Sally gibi filmlerle de büyük başarılar elde etti. Dört roman ve üç hatıra kitabı da bulunan Carrie Fisher’ın hayatı hakkında bilmiyor olabileceğiniz 10 detayın listesine aşağıdan göz atabilirsiniz:

  • Reynolds ve Debbie Fisher’ın beraber rol aldığı “Bundle of Joy” çekimleri Carrie doğmadan 2 ay önce tamamlandı. Film ekibi ise bir partide çifte beşik hediye etti. Çift, şakayla karışık yönetmen Norman Taurog’a bir hediye verip not olarak da “İlk prodüksiyonumuzu leyleklerden önce dünyaya getiren Doktor Taurog’a” ifadesi iliştirdi.
  • Variety’e göre doğumundan 6 hafta sonra Carrie, Elizabeth Taylor ile evlendikten birkaç ay sonra uçak kazasında hayatını kaybeden yapımcı Mike Todd’dan bir sürü hediye aldı. Bundan 1 yıl sonra da Taylor ve Carrie’nin babasının ilişki skandalı ortaya çıktı ve ikili apar topar evlenmek zorunda kaldı.
  • 1973’te Beverly Hills Lisesi’ni bırakan Carrie, oyunculuk dersleri almak için İngiltere’ye taşındı. Ancak 1974’te Royal Academy of Dramatic Art’ın ilk sınavında başarısız oldu. İlerleyen tarihlerdeyse Variety’de “genç yetenek” olarak lanse edilecek ve Warren Beatty’nin “Shampoo”sunda rol alacaktı.
  • 1974’te Carrie, annesinin hit kabare oyununda rol aldı. Variety dergisi o zaman için genç oyuncuyu şöyle kaleme almıştı: “Dramatik gücü ve sesinin derinliği gelecek kariyeri için sağlam bir vaatte bulunuyor. 17 yaşında ve tamamen profesyonel bir duruşla gelecek için gereken tüm materyale sahip.”
  • 1 ay sonra Carrie Londra’da Diksiyon ve Drama Merkez Okulu’na gidecek ve 1 yıldan fazla orada eğitim görecekti.
  • 1976’da şöyle bir manşet gelecekti: “Shampoo’dan tanıdığımız, Debbie Reynolds ve Eddie Fisher’ın kızı Carrie Fisher’ın sıradaki projesi George Lucas’ın Star Wars’u.”
  • Liseden hiçbir zaman mezun olmadı. Yine de Sarah Lawrance Üniversitesi’ne kabul edildi. Ancak onu da Star Wars için bırakmak zorunda kaldı.
  • Star Wars tabii ki Carrie’nin tüm hayatını değiştirdi. Ancak yine de kendi ve mesleki hayatıyla ilgili mizahını sergilemekten asla geri durmadı. 1978’de Saturday Night Live’ı sundu.
  • Saturday Night Live’dan bahsetmişken, Carrie 1980 yapımı The Blues Brothers’da Jake Blues (John Belushi)’un sevgilisi olarak ufak bir rol aldı. Kamera arkası görüntülerinde de samimiyetleri gözden kaçmayan yardımcı oyuncu Dan Aykroyd, sette Carrie’ye evlenme teklifi etti.
  • Fisher, 2008’de yayınlanan Wishful Drinking adlı anı kitabında kendi ölüm haberinin George Lucas ile aralarda geçen konuşmayı referans almasını istediğini yazdı. Konuşmada ikili, uzayda iç çamaşırı olup olmadığı hakkında fikir yürütürken, Prenses Leia’nın elbisesinin altından iç çamaşırlarının görülüp görülmemesi gerektiği hakkında da bir sohbet gerçekleştirir. Carrie Fisher ölüm ilanında: “Carrie Fisher 60 yaşında ay ışığında sütyeni tarafından boğularak hayatını kaybetti.” yazması gerektiğini ifade etmişti.
İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünde eğitimini tamamlayan Kemal Dinçer 2011 yılında Plak Dükkanı adlı müzik blogunu kurdu. Şu an çeşitli yayınlarda müzik yazarlığının yanı sıra kültür sanat alanında içerik üretiyor.