Vizyona bu hafta ikisi yerli toplam sekiz film giriyor. Zhang Yimou tarafından yönetilen The Great Wall ve Damien Chazelle tarafından yönetilen La La Land haftanın öne çıkan filmleri.

THE GREAT WALL (ÇİN SEDDİ)

Legendary ve Universal Pictures yapımı olan The Great Wall insanlığın en büyük hayatta kalma savaşlarından birine odaklanıyor. Zhang Yimou tarafından yönetmenliği üstlenilen filmin başrolünde dünyaca ünlü yıldız Matt Damon yer alıyor. Film, dünyanın en önemli yapılarından biri olan Çin Seddi üzerinde, bir grup askerin insanlığı korumak için sergiledikleri direniş hikayesini gözler önüne seriyor. Büyük yapıya karşı yapılan kuşatmalar karşısında paralı askerin bu güçle yüzleşmek üzere büyük bir orduya katılmasıyla birlikte ortaya büyük bir kahramanlık hikayesi çıkacaktır.

LA LA LAND (AŞIKLAR ŞEHRİ)

2014’ün en sevilen filmlerinden biri olan Whiplash’in yönetmeni Damien Chazelle’in ellerinden çıkan La La Land’te yine müziğin ön planda olduğu bir hikaye bizleri bekliyor. Los Angeles’ta bir otobanda başlayan hikaye Sebastian ve Mia adlı iki karakterin tanışması ile bambaşka bir hal alıyor. İkili, kariyerlerinde yapacakları büyük sıçramayı beklerken sanatsal düşlerini paylaşacak ve hayranlık uyandırıcı anlar yaşayacaktır. Yılın en iddialı filmlerinden biri olacak Aşıklar Şehri’nde, yönetmen Chazelle kişisel hayallerin ve kararların kaderle kesiştiği bir hikayeyi gözler önüne seriyor. Filmin başrolünde Ryan Gosling ve Emma Stone gibi isimler yer alıyor.

FROG KINGDOM 2: SUB-ZERO MISSION (KURBAĞA KRALLIĞI: BUZ MACERASI)

Fei Peng’in yönettiği Kurbağa Krallığı: Buz Macerası, Kurbağa Krallığı’nı korumaya çalışan bir grubun hikayesini gözler önüne seriyor. Yağmur’un başkentteki olayların ardından Kurbağa Krallığı’na geri dönmesiyle başlayan filmde halk şehirden kaçmaya çalışmaktadır. Bir bukalemun tarafından dağıtılan bildiri ise halk arasında büyük tedirginlik yaratmaktadır. Kurbağa Kral topraklarının efsanevi koruyucusunun tehlikede olduğu açıklanmıştır. Prenses, saraydan kaçmanın bir yolunu bulup, sınırda bekleyen Yağmur ve adamlarına katılır. ancak olayların ardındaki isimin Tek Göz olduğundan şüphelenmektedir. Prenses farkında olmadan tuzağa doğru sürüklenmektedir.

INCARNATE (ŞEYTANIN OĞLU)

Brad Peyton’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Şeytanın Oğlu’nun başrollerinde Aaron Eckhart ve Carice van Houten gibi isimler yer alıyor. Lindsay, kendisini bir anda dış dünyadan izole ederek eski dillerde konuşmaya başlayan oğlu Cameron’ın bu davranışı karşısında dehşete düşmüştür. Lindsay, bunun üzerine oğlunun içine şeytan girdiğini anlayınca Vatikan temsilcisinin yönlendirmesiyle Dr. Seth Ember’a ulaşır. Gizemli bir geçmişi olan doktor,  Cameron’ın bilinçaltına girip vahşi bir yöntemle onunla yüzleşecek ve Cameron’ı hayata döndürecektir.

I, DANIEL BLAKE (BEN, DANIEL BLAKE)

Ken Loach’un yeni filmi Ben, Daniel Blake, saplandığı bürokrasi bataklığından kurtulmaya çalışan Daniel Blake’in hikayesini gözler önüne seriyor. Newcastle’da yaşayan Daniel Blake bir marangozdur ancak geçirdiği kalp krizi sonucu doktorlar çalışmasına izin vermez. Daniel Blake bu yüzden devletin sunduğu işsizlik fonuna başvurmak zorunda kalacaktır. Sistemin çarpıklığı yüzünden bu yardımı alamayan Daniel iş aramak zorunda kalır. Bu süreçte Katie ve onun çocukları dostluk kuran Daniel karşısına çıkan tek yardım şansını değerlendirerek kilometrelerce uzakta, bilmediği bir şehirdeki apartman dairesinde yaşamaya başlar. Aynı kaderin kurbanı olan Daniel ve Katie, benzer hikayeleri paylaşarak kendilerini sosyal yardım bürokrasisi içinde bulurlar.

BAAGHI: A REBEL FOR LOVE (BAAGHI: ASİ VE AŞIK)

Sabir Khan’ın yönettiği Baaghi: Asi ve Aşık, aşık olduğu Siya’yı kurtarmak için bir mücadeleye girişen Ronny’nin hikayesine odaklanıyor. Asi bir çocuk olan Ronny davranışları yüzünden Kerala’daki disiplinle yönetilen bir okula gönderilir ve okulda kendisine çok benzeyen Siya adlı bir kızla tanışır. Okulda Siya’ya aşık olan tek kişi Ronny değildir, Raghav’ın da Siya’ya benzer hisler taşıması ile birlikte ikili arasında büyük bir rekabet başlar. Yıllar sonra Siya’nın kaçırıldığı haberini alan Ronny, Tayland’ın karanlık ve tehlikeli sokaklarında sevdiği kadının peşine düşecektir. Ronny ev Raghav arasındaki tehlikeli çekişmenin anlatıldığı film heyecan dolu hikayesi ile dikkat çekecek.

NASIL YANİ

Dedelerine Da Vinci’den miras kalan Mona Lisa tablosunu satıp zengin olma hayalleri kuran üç kardeşin hikayesinin anlatıldığı Nasıl Yani eğlenceli konusu ile dikkat çekiyor. Samsun’da yaşayan üç kardeş Tahir, Osman ve Taci bir sabah Kültür ve Turizm Bakanlığından gelen haberle Da Vinci ‘nin 6. nesilden akrabaları olduğunu öğrenirler. Da Vinci’nin ünlü tablosu Mona Lisa Çarşamba’da yaşayan ve uzun süredir görüşmedikleri dedeleri Seyfi’ye kalmış ve üç kardeş tablo üzerinden para kazanma yolları aramaya başlamıştır.

AŞIK

Bilal Babaoğlu’nun yazıp yönettiği Aşık, Aşık Veysel’in yaşam öyküsünü anlatıyor. Çocuk yaşta gözlerini kaybeden Veysel, büyük bir ozan olma hayalleri kurmaktadır. Esma’ya aşık olan Veysel, başlık parasıyla evlendiği Esma’nın daha ilk gece “Gönlümle varmadım sana” demesiyle, yıllarca kanayacak bir yaraya sahip olur. Esma için ise kör bir adamla evlenmesi ve kalabalık ailenin sorumluluğunu üstlenmesi zamanla çileye dönüşecektir. 

 

 

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünde eğitimini tamamlayan Kemal Dinçer 2011 yılında Plak Dükkanı adlı müzik blogunu kurdu. Şu an çeşitli yayınlarda müzik yazarlığının yanı sıra kültür sanat alanında içerik üretiyor.