2016 yılını geride bırakırken geçtiğimiz yılın “en” leri de artık kesinleşti. Yılın son saatlerine gelmişken en çok indirilen film de belli oldu.

Sırasıyla Captain America: Civil War, Star Wars: Episode VII – The Force Awakens ve X-Men: Apocalypse’in yer aldığı yasa dışı yollarla en çok indirilen filmler listesinin ilk iki sırasını ise yine çizgi roman uyarlamaları aldı. Yılın sürpriz filmlerinden Deadpool’un başı çektiği listede ikinci sırayı ise Ben Affleck’i Kara Şövalye olarak izlediğimiz Zack Snyder filmi Batman V Superman: Dawn of Justice aldı. Amerika’da beklentileri karşılamayan, daha ziyade Uzak Doğu’da rağbet gören Warcraft filmi altıncı, Independence Day: Resurgence ise yedinci sırada yer aldı. Listenin diğer üç filmi ise Suicide Squad, Finding Dory ve Leonardo DiCaprio’ya Oscar’ı getiren The Revenant oldu.

TorrentFreak sitesinin yaptığı listede Suicide Squad’ın bu denli geride kalması dikkat çekici. Zira bilindiği üzere filmleri “korsan” yollarla temin edenlerin bir kısmını da filmi vizyonda izleyenler ve yeniden izlemek/arşivlemek isteyenler oluşturuyor. Suicide Squad yeterli ilgiyi çekememiş ki listenin aşağılarında kalmış.

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde eğitim öğretim hayatını sürdüren Mert Tanöz 2014 yılında amatör olarak başladığı sinema eleştirmenliğini yarı-profesyonel bir meslek edinmek adına bu alana yoğunlaşmaya başladı. Şu an sinemanın yanı sıra özel ilgi alanı klasik ve caz müzik üzerine de içerikler üretiyor.