Star Wars evrenini şahsına münhasır filmi Rogue One: A Star Wars Story yıl sonu vizyona girmesine karşın büyük bir başarıya imza attı.

2016 yılı içinde gişede büyük başarılar elde eden birçok filmle karşılaştık. Bunların başında ise dünya genelinde 1 milyar dolar barajını aşmayı başaran Captain America: Civil War geliyordu. Ancak Rogue One iki hafta gibi kısa bir süredir vizyonda olmasına karşın büyük bir başarıya imza attı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gösterimlerden elde ettiği 375.2 milyon dolarlık gelirle Rogue One, Finding Dory (486 milyon dolar) ve Captain America: Civil War’un (408 milyon dolar) ardından “2016 yılında ABD gişesinde en çok kazanan filmler” listesinde şimdiden üçüncü sırayı almayı başardı. The Secret Life of Pets, The Jungle Book, Deadpool, Batman v Superman: Dawn of Justice ve Suicide Squad gibi filmleri geri bırakan Rogue One, aynı zamanda da 2004 yapımı Spider-Man 2 filmini de geçerek tüm zamanlarda ABD gişesinde en çok kazanan 29 film olmayı başardı.

Bir süre daha vizyonda kalacak olan Rogue One 2016 listesini değiştiremeyecek olmasına karşın tüm zamanlar listesinde yükselmeyi sürdüreceğe benziyor. Öyle ki Aralık ayında değil de Doctor Strange gibi Kasım ayında vizyona girmiş olsa, Finding Dory bile geçebilirdi. Yine de genel klasmanda nerede konumlandığını görmek için vizyondan kalkmasını beklememiz gerekiyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde eğitim öğretim hayatını sürdüren Mert Tanöz 2014 yılında amatör olarak başladığı sinema eleştirmenliğini yarı-profesyonel bir meslek edinmek adına bu alana yoğunlaşmaya başladı. Şu an sinemanın yanı sıra özel ilgi alanı klasik ve caz müzik üzerine de içerikler üretiyor.