2016 yılının son blockbusterı olarak vizyona giren Rogue One filminin görsel efektlerine daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Hikayesi, ikonik karakterleri ve güçlü yapısından ayrı olarak özel efektleriyle konuşulan bir seri olmuştu Star Wars serisi. Aralık ayında vizyona giren Rogue One: A Star Wars Story filmi de Star Wars serilerinin bu özelliğinden nasibini alıyor ve sunduğu görsel şölen şimdilerde mercek altına alınıyor. ABC’nin Nightline raporundan çıkan video ise Rogue One’da Peter Cushing ile Guy Henry arasındaki benzerliğin CGI teknoloji sayesinde karakterin nasıl ete kemiğe büründüğünü bizlere gösteriyor. Özel efekt sektörün son gelişmesi olarak gösterilen bu detaya dair daha fazla bilgiyi ne zaman açıklayacakları ise merak konusu.

Öte yandan dizideki bir başka görsel başarı olan uzay araçlarının eskisiyle birebir olarak nasıl yeniden yaratıldığını anlatan bir video da YouTube’da paylaşıldı. 13 dakikalık bu uzun ve nitelikli video sayesinde Rogue One’ın görsel dünyasında çok daha yakından bakma fırsatı yakalıyoruz. Bizi önceki Star Wars filmlerine götürerek gözümüze olduğu kadar gönlümüze de dokunmayı başaran bu efektler hakkındaki detayların oldukça etkileyici olduğunu da belirtmek lazım.

Rogue One filmini henüz izlememiş olanlar ise filmi vizyonda yakalayabilirler.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde eğitim öğretim hayatını sürdüren Mert Tanöz 2014 yılında amatör olarak başladığı sinema eleştirmenliğini yarı-profesyonel bir meslek edinmek adına bu alana yoğunlaşmaya başladı. Şu an sinemanın yanı sıra özel ilgi alanı klasik ve caz müzik üzerine de içerikler üretiyor.