Vizyona bu hafta biri yerli toplam beş film giriyor. Oliver Stone tarafından yönetilen Snowden ve Kim Ki-Duk tarafından yönetilen Ağ haftanın öne çıkan filmleri.

Snowden

Gerçek olaydan esinlenen  filmin başrollerinde Shailene Woodley, Joseph Gordon-Levitt ve Nicolas Cage yer alırken, yönetmen koltuğunda da Oliver Stone oturuyor. Gerilim ve aksiyon dozajı yüksek olan filmde Amerikalı bilgisayar uzmanı, eski CIA ve eski NSA çalışanı Edward Joseph Snowden’ın gizli NSA belgelerini medyaya ifşa etmesi konu alınıyor. Film, NSA tarafından yürütülen küresel izleme aletlerinin işletme detaylarını, Beş Göz ortaklarını ve birçok ticari ve uluslararası ortağı ortaya çıkaran NSA sızıntılarını başlatma hikayesini temel alıyor.

The Net (Ağ)

Kore sinemasının dikkat çeken ismi Kim Ki-Duk, Güney Kore’ye sürüklenen Kuzey Kore vatandaşı bir balıkçının hikayesine odaklanıyor. Teknesinin motoru bozulan bir balıkçı, Güney Kore’ye sürüklenir ve işkence dolu uzun sorgulamalardan sonra Kuzey Kore’ye sınır dışı edilir. Balıkçı, Güney Kore’yi terk etmeden önce ülkenin hem ne kadar gelişmiş olduğunu hem de ne kadar karanlık bir yöne sahip olduğunu farkedecektir. Ekonomik gelişmenin mutluluk getirmediği düşüncesiyle döndüğü ülkesinde, sorgulamalar esnasında güneyde karşılaştığı şiddetin benzerini yine yaşar. Güneyde gördükleri karşısında yaşadığı karmaşık düşünceler zamanla kuzeyde hayal kırıklığına dönüşecektir.

Anthropoid

Jamie Dornan ve Cillian Murphy’nin başrollerini paylaştığı Anthropoid, Nazi faşizminin mimarlarından SS generali Reinhard Heydrich’e planlanan suikasti konu alıyor.  Sean Ellis tarafından yönetilen filmde, Hitler’in güvendiği generallerden biri olan Reinhard Heydrich’in, Müttefikler tarafından eğitilen bir Çek grup tarafından öldürülmesini anlatıyor. Heydrich aynı zamanda milyonların katledildiği Nihai Çözüm felaketinin de mimarlarından biri olarak kabul ediliyor.

The Sea Of Trees (Sonsuzluk Ormanı)

Gus Van Sant tarafından yönetilen filmde, Matthew McConaughey ve Ken Watanabe başrolleri paylaşırken, yaşadığı trajedi sonrası Japonya’daki İntihar Ormanı’na giden Arthur’un hikayesi konu alınıyor. Arthur, yaşadığı bir trajedi sonucu Fuji Dağı eteklerinde İntihar Ormanı diye bilinen ormana gidecektir. Pek çok kişinin ağaçlarda bıraktığı izleri takip eden Arthur, tam ölmek için bir yer bulmuştur ki ormanda kaybolan Japon Takumi ile karşılaşır. Arthur, tüm enerjisini Takumi’yi korumak ve kurtarmak için harcayacaktır. İki adam, Arthur’un karısına olan büyük sevgisi sayesinde hayatta kalma yolculuğuna başlayacaklardır.

Çalgı Çengi İkimiz

Selçuk Aydemir’in senaryo ve yönetmenliğini üstlendiği Çalgı Çengi İkimiz’de başrolleri Ahmet Kural ve Murat Cemcir paylaşıyor. Altı yıl önce bulaştıkları mafya tarafından düğün şarkıcılığı görevine zorlanan Salih ve Gürkan’ın eğlence dolu maceraları yeni filmde de devam edecek. Filmde sevdiği kızla evlenmek için mafyadan ayrılmak isteyen Salih ve  Gürkan’a tek bir şart sunulacaktır. Gittikleri düğündeki nikah memurunu kaçırmaları istenen ikiliyi oldukça ilginç ve eğlence dolu bir macera beklemektedir.

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünde eğitimini tamamlayan Kemal Dinçer 2011 yılında Plak Dükkanı adlı müzik blogunu kurdu. Şu an çeşitli yayınlarda müzik yazarlığının yanı sıra kültür sanat alanında içerik üretiyor.