2016 yılının en büyük sürprizleri arasında yer almasına rağmen ödüllerle adı anılmayan Deadpool hak ettiği adaylığı PGA Ödüllerinde buldu.

Amerikalı yapımcıların Producers Guild of America Award (PGA Awards) adıyla verdiği PGA Ödüllerinde yarışacak filmler belli oldu. PGA’da En İyi Film ödülü için yarışacak olan filmler listesinde ise bu yılın en iyilerinden biri olarak kabul edilmesine karşın yeterli takdiri göremeyen Deadpool’un yer alması ise bu filmi en azından birilerinin unutmamış olduğunu gösterdi. Arrival, Fences, La La Land, Moonlight ve Manchester by the Sea gibi “ödül avcıları” ile yarışacak olan Deadpool’un diğer rakipleri ise Hell or High Water, Hidden Figures, Lion ve Hacksaw Ridge. 28 yıllık tarihi boyunca 19 kez Akademi Ödülleriyle aynı kararı vermiş olan PGA’ın bu yılki kazananını ise 28 Ocak 2017 tarihinde Los Angeles’taki Beverly Hilton Hotel’de yapılacak törenle sahiplerini bulacak.

Deadpool elbette bu on filmlik listenin kazanma ihtimali düşük filmlerinden biri. Bizler de oldukça güçlü rakiplerini arasından sıyrılıp da Deadpool’un En İyi Film ödülünü alabileceğine inanmıyoruz. Ancak aldığı övgülere rağmen hak ettiği yerlere gelemeyen, yılın diğer güçlü filmlerinin gölgesinde kalan Deadpool’a bir “Yılın En İyi Filmi” ödülü yakışmaz mıydı? PGA’in de bizler gibi düşünüp mantığının değil duygularının sesini dinleyip dinlemeyeceğini, adil olmasa bile sırf “Biz bu filmin farkındayız” demek için Deadpool’u kazanan ilan edip etmeyeceğini 28 Ocaktaki ödül gecesinde göreceğiz.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde eğitim öğretim hayatını sürdüren Mert Tanöz 2014 yılında amatör olarak başladığı sinema eleştirmenliğini yarı-profesyonel bir meslek edinmek adına bu alana yoğunlaşmaya başladı. Şu an sinemanın yanı sıra özel ilgi alanı klasik ve caz müzik üzerine de içerikler üretiyor.