Lasse Hallström’ün 27 Ocak’ta vizyona girecek yeni filmi A Dog’s Purpose setinde çekilmiş görüntüler, hayvan severleri harekete geçirdi.

W. Bruce Cameron’ın kitabından uyarlanan ve hayatın anlamını bulmaya çalışan bir köpeğin hikayesini konu alan A Dog’s Purpose adlı aile filminin vizyona girmesine bir hafta kala, filmin setinde kaydedilmiş skandal görüntüler internete sızdı. Sette çekilmiş olan görüntülerde filmdeki köpeklerden biri olan Alman çoban köpeğini suya girmesi gereken bir sahnede görüyoruz. Eğitmeni şiddetli akan suya girmek istemeyen ve korktuğu açıkça görülen köpeği suya sokmaya çalışıyor. Etraftakilerin “Suya girmekten korkuyor, suya at o alışır” nidaları eşliğinde köpeği suya sokmanın mücadelesini veren eğitmen, bir şekilde köpeği suya sokuyor (Görüntüler kesildiği için nasıl soktuğunu bilemiyoruz). Ancak köpek suyun içinde kayboluyor ve ekipler olaya aniden müdahale ediyor.

Başta PETA olmak üzere hayvan haklarını koruyan, canlılara yapılan zulümlere tahammül edemeyen herkesin tepkisini çeken bu görüntüler sonrasında filmin yönetmeni Hallström Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Olay sırasında sette olmadığını, yaşananlara tanıklık etmediğini bu yüzden de bihaber olduğunu söyleyen Hallström, ayrıca bu işin sorumlusunun/sorumlularının gereken cezaya çarptırılacağını, gerekli işlemlerin soruşturma sonrasında hız kesmeksizin başlatılacağını söyledi. Setteki hayvan dostlarını birer insan, birer çocukmuşçasına sevdiklerini, koruduklarını dile getiren Hallström, durumdan duyduğu üzüntüyü de ayrıca belirtti. Bir hayvan hakları savunucusu olan filmin yapımcısı Gavin Polone ise görüntüler sonrası hemen yetkilileri aradığı ve köpeğin sağlık durumuyla ilgili bilgi edindiğini söyledi. Köpeğin şimdi iyi olduğu bilgisini veren Polone, sette birinin bu tür durumlar, kötü muameleler karşısında her daim hazır beklediğini, hatta hayvanların set dışındaki durumlarını da kontrol ettiğini ancak o an nerede olduğunu kendilerinin de bilmediklerini belirtti. Çekimlerin büyük bölümünde sette bulunduğunu söyleyen Polone, ayrıca bu görüntüleri kimin bir yıl üç ay bekledikten sonra, film vizyona girmeden hemen önce paylaştığı sorusunu da kendi kendine sormaya devam etti.

Her ne olursa olsun, hangi bahane ortaya sunulursa sunulsun A Dog’s Purpose filminin setinde yaşanan bu olaylardan yönetmenin, asistanlarının veya bir başkasının haberi olmamasının imkanı yok gibi duruyor. Her ne kadar set ekibinin büyük kısmı, en azından konuya dair konuşanlar, hayvan hakları konusundaki hassasiyetlerini dile getirdilerse filmin geleceğini düşünerek bu olayın üstünü örtmüş olabilirler. Umarız gerek yapımcı şirket, gerek dağıtımcı şirketler filmle ilgili atılması gereken adımları atarlar. Zira şahsen ben oyuncularına ettiği zulümden, eziyetten para kazanmanın hesaplarını yapan bir filmi vizyonda görmek istemiyorum. Sizlerin de istediğini sanmıyorum

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde eğitim öğretim hayatını sürdüren Mert Tanöz 2014 yılında amatör olarak başladığı sinema eleştirmenliğini yarı-profesyonel bir meslek edinmek adına bu alana yoğunlaşmaya başladı. Şu an sinemanın yanı sıra özel ilgi alanı klasik ve caz müzik üzerine de içerikler üretiyor.