Star Wars serisinin 1977 ilk filmi Episode IV: A New Hope’u ilk izlediğinizde nasıl bir tepki vermiştiniz, hatırlıyor musunuz?

Bundan 40 yıl önce, 1977 yılında George Lucas imzalı Star Wars serisinin ilk filmi A New Hope vizyona girmişti. Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher gibi isimlerin yer aldığı bu ikonik film, izleyiciyle ilk buluşmasında nasıl bir tepki almıştı? Bundan 40 sene önce vizyona giren film sırasında William Forsche isimli izleyicinin üç dakikalık bir ses kaydı aldı ortaya çıktı. Filmin son üç dakikasına denk düşen bu ses kaydını ise Homer Thompson isimli bir YouTube kullanıcısı filmle birleştirerek bir video hazırladı. İlk Star Wars filminin mutlu sonuna doğru yaklaşırken izleyicinin nasıl tepki verdiğini, filmin sonundaki reaksiyonunu bu ses kaydında dinleme fırsatı yakalıyoruz. Filmi vizyonda görme fırsatını yaşı sebebiyle yakalayamayanlara filmin değerini anlatan, izleyenleri ise geçmişe götüren bu ses kaydı insanın içinde bir yerlere dokunuyor adeta.

Bu ses kaydını dinledikten, videoyu izledikten sonra insanın seriyi en baştan izleyesi geliyor. Hem 15 Aralıkta vizyona girecek 8. filme de hazırlık yapmış oluruz.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde eğitim öğretim hayatını sürdüren Mert Tanöz 2014 yılında amatör olarak başladığı sinema eleştirmenliğini yarı-profesyonel bir meslek edinmek adına bu alana yoğunlaşmaya başladı. Şu an sinemanın yanı sıra özel ilgi alanı klasik ve caz müzik üzerine de içerikler üretiyor.