Grateful Dead belgeseli Long Strange Trip, 26 Mayıs tarihinde Amazon Prime’da yayınlanacak.

Long Strange Trip, Sundance Film Festivali’nde prömiyerini gerçekleştirmeye hazırlanırken belgeselin gösteriminin Amazon Prime Video üzerinden gerçekleştirileceği duyuruldu. 26 Mayıs tarihinde Amerika ve İngiltere’de yaşayan kullanıcılara açılacak belgeselde ünlü müzik grubuna ait görüntüler yer alıyor. Belgesel gösterimine grup üyeleri Mickey Hart, Bill Kreutzmann ve Bob Weir’in yanısıra grubun kurucusu Jerry Garcia’nın kızı Trixie Garcia da katılacak.

Belgeselin yönetmenliği Amir Bar-Lev tarafından üstlenilirken yapım ekibinde Martin Scorsese de bulunuyor. Film üzerinde 2003 yılından beri titiz bir şekilde uğraşan ekip bu süreçte grup üyelerinin de yardımına başvurdu. 5 Mayıs 1965 yılında gerçekleştirdikleri ilk canlı performanslarından itibaren büyük bir hayran kitlesi edinen efsane grubun katkılarıyla hazırlanan belgeselin adı Truckin isimli şarkının sözlerinden geliyor. 1970 yılında yayınlanan American Beauty adlı albümde yer alan Truckin gruba büyük liste başarıları getirmişti.

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünde eğitimini tamamlayan Kemal Dinçer 2011 yılında Plak Dükkanı adlı müzik blogunu kurdu. Şu an çeşitli yayınlarda müzik yazarlığının yanı sıra kültür sanat alanında içerik üretiyor.