2016 yılının son blockbusterı Rogue One: A Star Wars Story filmi 40 günlük gişe macerasının sonunda gişede 1 milyar dolar barajını aştı.

İlk olarak Avrupa pazarında görücüye çıkan, sonrasında ise Amerikalı izleyiciyle buluşan Rogue One: A Star Wars Story filmi son olarak da Uzak Doğu’da girmişti gösterime. Vizyona girdiği ilk hafta itibariyle hedefi olan 1 milyar doların hayal olmadığının sinyallerini veren film, 40 günün sonunda bu amacına ulaşmış oldu. Girdiği ilk günden itibaren Moonlight, La La Land ve Manchester by the Sea gibi Oscar yarışındaki filmleri bile gölgede bırakmayı başaran, sinema gündeminin ilk maddelerinden biri olmayı bu süre boyunca sürdüren Rogue One böylelikle Billion Dollar Club’a da girmiş oldu.

Başrolde Felicity Jones’un yer aldığı Rogue One filminin yanı sıra Moana animasyonu da beklentilerin üzerine çıkmayı başardı. Moana, bu hafta itibariyle yarım milyar dolar barajını aşarak Disney’in bu yılki olağanüstü performansının tuzu biberi olmuş oldu.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde eğitim öğretim hayatını sürdüren Mert Tanöz 2014 yılında amatör olarak başladığı sinema eleştirmenliğini yarı-profesyonel bir meslek edinmek adına bu alana yoğunlaşmaya başladı. Şu an sinemanın yanı sıra özel ilgi alanı klasik ve caz müzik üzerine de içerikler üretiyor.