Fransa’nın Oscar’ı sayılan Cesar Ödülleri’ne başkanlığını yapacak olan isim belli oldu. Fransız basını ise oldukça tepkili.

Cesar Ödülleri’nde başkanlık yapacak olan isim ünlü yönetmen Roman Polanski oldu. Bu kararın açıklanmasıyla birlikte ise başta kadın hakları savunucuları olmak üzere birçok sivil toplum örgütünden Cesar Ödülleri’ne tepki geldi. Zira hatırlanacağı üzere bugün 83 yaşında olan ünlü yönetmen, takvimler 1977 yılını gösterirken henüz 13 yaşında olan bir kıza tecavüz etmişti. Yaşananların gün yüzüne çıkmasıyla birlikte hakkında tutuklama kararı çıkan Amerika Birleşik Devletleri sınırlarını terk eden Polanski, o günden beri Amerika’ya adımını atmamıştı. Adı böylesi korkunç bir olayla anılan Polanski’nin başkanlık edecek olması ise birçok sivil toplum örgütünce olumsuz karşılandı. Basın açıklamaları yapan isim arasından Fransız oyuncu Shirley Kohn, bu tecavüz olayının ciddiye alınmamasından yakındığı gibi, oyuncu ve diğer sinemacıların ödül almaya hazır olup olmadığı yönünde ironik bir soru da yöneltti Fransızlara Le Monde gazetesine verdiği röportajda.

Roman Polanski’nin sinema kariyerine, sanatçı kişiliğine, senaryo yazmadaki ve yönetmedeki meziyetlerine dikkat çeken Akademi’nin bu tepkiler üzerine kararından dönüp dönmeyeceğini göreceğiz. Ancak Fransız sinema severlerin, Fransız basınının tepkileri devam edecektir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde eğitim öğretim hayatını sürdüren Mert Tanöz 2014 yılında amatör olarak başladığı sinema eleştirmenliğini yarı-profesyonel bir meslek edinmek adına bu alana yoğunlaşmaya başladı. Şu an sinemanın yanı sıra özel ilgi alanı klasik ve caz müzik üzerine de içerikler üretiyor.