Richard Kelly, uzun süredir konuşulan Donnie Darko’nun devam filmi konusundaki tartışmaları yanıtladı.

2001 yılında yönetmenliği Richard Kelly tarafından yapılan Donnie Darko’da Jake Gyllenhaal, Jena Malone ve Drew Barrymore gibi isimler yer alıyordu. 80’lerin sonunda geçen filmde, Donnie Darko adlı bir genç, bazı gerçek olmayan görüntüler görmeye başlar. Çevresiyle uyum sorunu yaşayan genç, tavşan kostümlü bir adamın izinden gider ve gizemli bir deneyim yaşar. Birçok insan tarafından kült yapımlar arasında görülen Donnie Darko yayınlandığı yılın en çok konuşulan filmlerinden biri.

Donnie Darko’nun devam filmi birçok hayran tarafından merakla bekleniyor. Ancak birçok izleyicinin bilmediği bir devam filmi 2009 yılında çoktan yapıldı. Kelly’nin dahil olmadığı ve S. Darko ismiyle yayınlanan film o kadar az takdir gördü ki birçok insanın filmin varlığından haberi bile yok. Bu noktada filmin yönetmeni Richard Kelly ipleri yeniden eline almakta kararlı görünüyor. Donnie Darko’nun ihtişamına yakışır bir devam filmine sıcak baktığını açıklayan Kelly, filmle ilgili şu şekilde konuştu:

“Bence Donnie Darko evreninde yapılacak daha büyük şeyler var. Büyük ve yüksek bütçeli bir şeyler yapılabilir ve bunun zamanı geldi. Bu konuda bütçemizin ne durumda olduğuna bakıp bu projeyi ödün vermeden gerçekleştireceğimizden emin olmak istiyorum. Yeni projemi tamamlar tamamlamaz geriye dönüp Donnie Darko projesine yeniden bakmak gerekiyor.”

Kelly’nin büyük bütçeli bir film hazırlama isteği yapım şirketleri tarafından nasıl bir tepki alır şimdilik kestirebilmek zor. Donnie Darko’nun ardından Kelly’nin yaptığı filmlere baktığımızda çok da tatmin edici işlerin ortaya çıktığını söyleyemeyiz. Aynı zamanda serinin nasıl devam edeceği de oldukça kafa karıştırıcı. Gyllenhaal ve Malone filmin yayınlandığı yıllardan daha yaşlılar. Bu noktada Kelly, filmi aynı evrende ancak farklı oyuncularla devam ettirebilir. Bu ihtimal dahilinde serinin sadık hayranları çok da mutlu olmayabilir.

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünde eğitimini tamamlayan Kemal Dinçer 2011 yılında Plak Dükkanı adlı müzik blogunu kurdu. Şu an çeşitli yayınlarda müzik yazarlığının yanı sıra kültür sanat alanında içerik üretiyor.