Özellikle oyunlar hakkında verilerin ve satışların istatistikleri üzerine çalışan SuperData’nın 14/03/2017 tarihinde yaptığı bir açıklamaya göre Nintendo, Switch’i satışa sunduğu ilk hafta dünya çapında 1,5 milyon adet satmış durumda. Araştırma sonuçlarını Japon Famitsu dergisi ve Almanya menşeili küresel pazar araştırma enstitüsü GfK’den aldığı verilerle ortaya koyan SuperData, Switch’in 500.000 adet ABD’de, 360.000 adet de Japonya’da satışının yapıldığını belirtti. Avrupa’da da Japonya’ya çok yakın bir satış sayısı yakalayan Switch; “Amerika ve Avrupa’da en hızlı satılan Nintendo konsolu” olma ünvanını da Nintendo DS’ten devralmış durumda.

SuperData’nın kurucusu Joost van Dreunen, Polygon ile yaptığı röportajında “Verilere bakıldığında harika bir başlangıç yapan Switch gerisinde cevaplanmamış bir soru bırakıyor. Acaba bu kadar hızlı benimsenen Nintendo Switch, yeni Zelda’nın yarattığı etki ve heyecan geçtiği zaman da kendini geliştirmeye devam edecek mi?”

Nintendo daha önce Mart ayına kadar 3 milyon adet Switch’i piyasaya sürmeyi planladıklarını söylemişti. Eğer planları hala bu yöndeyse stoklarındaki miktarın ¾’ünü satmış durumdalar. Nintendo, satıcı firmalardan talebe yetişme konusunda sıkıntı başladığına dair haberler almaya başlamış bile. Şu anda harika bir çıkış yakalamış olsa da Switch, bu yokluk sebebiyle pazardaki kontrolünü yitirebilir. Nintendo’nun talebi karşılamak için neler yapacağını bekleyip göreceğiz