Octavia E. Butler’ın çığır açan bilim kurgu romanı Dawn televizyona uyarlanıyor. Yazarın herhangi bir çalışması ilk defa diziye dönüştürülüyor, Dawn, Butler’ın 1987 yılında başladığı Lilith’s Brood üçlemesinin ilk kitabı serinin diğer kitapları ise Adulthood Rites ve Imago.

Dawn bir Afroamerikan kadının nükleer savaştan 250 yıl sonrasında yaşanabilir halde olmayan dünyada gözlerini açmasını konu alıyor. Oankali adı verilen bir uzaylı ırkının arasında insanlığı yeniden canlandırmaya çalışıyor Lilith.

Seri için yönetmen ve yapımcı Ava DuVernay yönetmen ve senarist Victoria Mahoney’nin isimleri geçiyor. DuVernay’in ilk bilim kurgu işi bu değil, 2018 yılında vizyona girecek ve heyecanla beklenen A Wrinkle In Time’ın yönetmenliğini de yaptı.

Bilim kurgu hem kamera arkasında hem de önünde daha fazla kadına ihtiyaç duyuyorken DuVernay tarafından başrolünde Afroamerikan bir kadının olduğu seri fikri iyi fikir gibi. Dawn dizisi için henüz bir tarih belirlenmedi.

1994 doğumlu Selin İnce, İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü öğrencisi ve gerçek bir sinema - edebiyat tutkunu. Film festivallerinden Hollywood yapımlarına kadar geniş bir yelpazeye oturttuğu sinema sevgisini geek kültürüyle beslemeyi de ihmal etmiyor.