Harry Potter serisinin sinemadaki macerasının Harry Potter and the Deathly Hallows ile birlikte sona ermesinin üzerinden yıllar geçse de hayranlar bu evreni terk etmediler. Serinin sona ermesi ile hayranlar arasında bir kutuplaşma olmuş kimisi sevilen karakterlerin mutlu sona ulaşmış olmasından memnun olsa da birçok hayran herkesin romantik ilişkilerinde mutlu ve huzurlu bir hayatla veda etmesinden hoşnut kalmamıştı.

J.K. Rowling seri sona erdikten sonra verdiği röportajlar olsun Pottermore ya da kişisel twitter hesabında seri bittikten sonra neler olduğunu olabildiğince anlatmaya çalıştı. İşte serinin bitiminden sonra yaşanan ve muhtemelen bilmediğimiz on şey.

10. LUNA LOVEGOOD NEWT SCAMANDER’IN TORUNU İLE EVLENDİ

Filmde Neville sonunda Luna’ya açılmıştı ve ikisini yan yana otururken uğurlamıştık. Daha sonra Neville’i canlandıran aktör bir röportajında Luna ile Neville’in randevuya çıktığını fakat işlerin yolunda gitmediğini söylemişti. Rowling daha sonra Luna’nın Fantastic Beasts and Where to Find Them’in ana karakterinin torunu ile evlendiğini ve iki çocuğu olduğunu dile getirdi.

9. HAGRID HALA HOGWARTS’DA ÇALIŞIYOR VE HALA YALNIZ

Bir Game of Thrones hayranları kadar olmasa da Harry Potter hayranları da çok fazla ölüm yaşadılar. Snape ve Fred’in ölümü ya da Dobby’in o hüzünlü ölüm sahnesi hayranların hala unutamadığı anlar arasında. Harry’yi bu maceraya başlatan dolaylı olarak Harry Potter hayranlarını da bu büyülü evrenin içine alan kişi Hagrid son filmde ölse unutulmaz bir acı olurdu fakat şanslıyız ki Hagrid savaştan sağ kurtulmayı başardı ve hala Hogwarts’da.

Hayranların çoğunluğu onun Madame Maxime ile beraber olmalarını isteseler de Mademe onun kendisi için yeterince sofistike olmadığına karar verdi ve Hagrid hayatının geri kalan zamanını yalnız geçirdi.

8. TEDDY LUPIN ANNESİNİN YETENEĞİNE SAHİP OLDU

Harry Potter dünyasındaki kurtadamlara yaklaşım gerçek dünyadaki HIVli insanlara yaklaşım ile aynıydı. Eğer büyücü dünyasında kurtadamsanız normal bir hayat sürmeniz, iş bulmanız son derece zor. Büyük savaşta kaybettiğimiz Remus Lupin ve Nymphadora Tonks’un oğlu Teddy babasının lanetini almadı; kurtadam olmak için ısırılmak gerekiyordu fakat kitaplarda nasıl olduğu açıklanmasa da şekil değiştirme yeteneği olan Metamorfmagus yeteneğine sahip oldu.

7. SNAPE’İN PORTRESİ HOGWARTS MÜDÜRÜNÜN ODASINA EKLENDİ

Harry Potter dünyasında portreler çizildikleri kişinin karakterine uygun bir biçimde hareket etmek üzere büyülenirler. Hogwarts’da müdürlük ya da müdirelik yapmak ise otomatik olarak bir portreye sahip olmanıza neden oluyor gibi. Snape’in portresi geç de olsa müdür odasında yerini aldı.

6. DOLORES UMBRIDGE YAŞAM BOYU HAPSE MAHKUM EDİLDİ

Sonunda büyük kötüyü öldürdüler. Malfoy ailesi de savaşın içinde yer değiştirmeleri ile hapis cezasından kurtuldular fakat ölmeyen tüm Voldemort takipçileri hapis cezasına çarptırıldı. Bir nesli pembeden iğrendirmiş Dolores! Ey sen kimsin! Dolores hanım da ölümüne kadar hapiste kaldı.

5. HERMIONE EV CİNİ REFAHINI İLERLETME TOPLULUĞU İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİ

Hermione Ev Cini Refahını İlerletme Topluluğu daha bilinen adıyla ERİT’i ev cinlerine ne kadar kötü davranıldığını görür görmez kurmuştu. Okuldan mezun olup bakanlıkta adım adım yükseldiği süre zarfında da ev cinleri için uğraşmayı asla bırakmadı Hermione.

4. SLYTHERIN BİNASI SAFKAN TAKINTISINI GERİDE BIRAKTI

Hogwarts’ın bir binası sadece büyücü kanından olmayanlara kucak açtı. Çoğu insan için Slytherin binası aşırı kötü bir bina olarak görülür, bu da kitabın okunmamasından ve sadece filmde gördükleri üç Slytherinli ile tüm binayı yargılamasından kaynaklanır insanların. Seçmen Şapka büyük bir amacı olan, hırslı, açıkgöz ve her işin altından kalkabilecek öğrencileri Slytherin binasına koyar.

Çok uzun bir süre boyunca Muggle doğumlu ya da Melez büyücü ve cadılar Slytherin binasında kendilerine yer bulamadılar. J.K. Rowling ve Pottermore’a göre bu artık ortadan kalktı, geçmişi ne olursa olsun herkes Slytherin binasında kendilerine yer bulabiliyor.

3. VIKTOR KRUM QUIDDITCH DÜNYA KUPASINI BULGARİSTAN İÇİN KAZANDI

The Goblet of Fire’ın önemli karakterlerinden biri Hermione’yi randevuya çıkaran koca yürekli Quidditch aşığı Victor Krum üç büyücü kupasında galibiyeti tadamasa da süpürge üzerinde tattı.

42. Dünya Kupasında Mısır karşısında utandırıcı bir yenilgi yaşadıktan sonra Quidditch’i bırakmıştı fakat 2014 yılında geri döndü ve takım onunla beraber finale çıktı. Brezilya maçında Snitch’i yakalaması ile şampiyon oldular.

2. MR. WEASLEY SIRIUS BLACK’İN MOTORUNU TAMİR ETTİ

Deathly Hallows’dan sonra Arthur ve Molly’nin hayatında neler olduğu konusunda fazla fikir sahibi değiliz. Cursed Child’da öğrendiğimize göre aileleri genişlemiş ve 12 tane torun sahibi olmuşlardı.

Bildiğimiz bir diğer şey ise Arthur’un Hagrid tarafından kullanılan Sirius Black’in uçan motorunu tamir ettiği.

1. HARRY & DUDLEY BİRBİRLERİNİ AİLE OLARAK GÖRMEYE BAŞLADILAR

Harry Potter 11 yaşına kadar teyzesi, eniştesi ve son derece şımarık ve ondan nefret eden kuzeni ile aynı çatı altında kötü bir hayat sürdü. Büyücü olduğunun ortaya çıkması ile Hogwarts’a gittikten sonra da ailenin ona olan nefretinde bir değişiklik olmadı.

Bir Ruh Emici ile karşılaştıktan sonra iyi yönde değişmeye başlayan Dudley zamanla Harry ile bir bağ kurdu ve birbirlerini görmeye başladılar yetişkinliklerinde de.

1994 doğumlu Selin İnce, İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü öğrencisi ve gerçek bir sinema - edebiyat tutkunu. Film festivallerinden Hollywood yapımlarına kadar geniş bir yelpazeye oturttuğu sinema sevgisini geek kültürüyle beslemeyi de ihmal etmiyor.