Oyuncu olmak, bir karaktere bürünmek ve sinema koltuğunda oturup filmi izleyen kişiye o karakteri tamamen yansıtmak son derece zor bir iş. Bir oyuncu yeni bir rol aldığında, saç rengi, boyu ya da kilo gibi bir takım değişikliklere gitmek zorunda kalabiliyor, bazen bu kilo değişiklikleri rolün sahibini neredeyse tanınmayacak hale getirebiliyor.

10. CHRIS HEMSWORTH – HEART OF THE SEA

Chris Hemsworth oyunculuğundan daha fazla kaslarından bahsettiren Marvel’ın yakışıklı tanrısı Thor. Bunların ötesinde Hemsworth başarılı ve bir çok yapımda yer almış bir oyuncu. 2015 yılında rol aldığı Herman Melville’in Moby Dick’i nasıl yazdığını anlatan Ron Howard imzalı In the Heart of the Sea filmi için 4 haftada günde yalnızca 500 kalori alarak 15 kilo verdi.

9. CHRIS PRATT – GUARDIANS OF THE GALAXY

Chris Pratt’ı çoğu kişi Parks and Recreation’dan hatırlayacaktır. Serinin başında Pratt aptal, tıknaz ve komik bir adamı canlandırıyordu ve bu rol için kilo almıştı. Marvel’ın Guardians of the Galaxy filminde Peter Quill bir diğer adıyla Star Lord’u canlandıracağı zaman altı ayda tam 28 kilo verdi Pratt.

Bu sırada hala Parks and Recreation dizisinde rol aldığı için oynadığı karakterin kilo vermesi ile de ilgili espriler döndü dizide. Andy yalnızca bira içmeyi bırakarak kilo verdiğini söylüyordu arkadaşlarına.

8. MATT DAMON – COURAGE UNDER FIRE

En genç ikinci en iyi senaryo ödülünü kazanan isim Matt Damon birçok küçük rolde oynamış olsa da çıkışını Courage Under Fireile yapmış sayılır. Denzel Washington ve Meg Ryan’ın başrolünde olduğu filmde Matt yardımcı oyuncuydu fakat rol için kilo vermesi gerekiyordu.

Damon kendi diyetini uygulayarak rol için 28 kilo verdi, diyet günde sadece bir kere yemek yemeyi ve düzenli olarak 20 km koşmayı içeriyordu. O günlere baktığında gerçekten acı çektiğini ve bunun pek de sağlıklı bir kilo verme yöntemi olmadığını da söylüyor Damon.

7. NATALIE PORTMAN – BLACK SWAN

Black Swan’ın Natalie Portman’ın hayatını değiştirdiğini söyleyebiliriz. Portman küçük yaştan itibaren oyunculuk yaptığı için spot ışıkları altında büyüdü ve Star Wars, Léon: The Professional gibi filmlerde unutulmaz karakterlere hayat verdi fakat Black Swan olmasa Portman’ın şu an bambaşka bir hayatı olabilirdi. Kariyer açısından olmasa da özel hayatı kesinlikle öyle olurdu. Portman filmin dans koreografisini yapan Benjamin Millepied ile evlendi ve iki çocukları oldu.

Balerini canlandıran Portman bu film için günde neredeyse hiçbir şey yemeyerek 9 kilo verdi.

6. MATTHEW MCCONAUGHEY – DALLAS BUYERS CLUB

2012 tarihli filmde Oscar’ı da kucaklamasını sağlayan rol için McConaughey 18 kilo vermiş. Bol bol kardiyo yaptığını dile getirse de kilo vermenin en önemli kısmının diyetten geçtiğini dile getiriyor aktör.

5. ADAM DRIVER – SILENCE

Adam Driver HBO’da yayınlanan Girls dizisi ile kariyerine başlamış ve şimdi muhtemelen onu Star Wars’da canlandırdığı Kylo Ren rolü ile benimsediniz. 2016 yılında rol aldığı Silence filmi için yönetmen Martic Scorsese oyuncudan kilo vermesini istemiş ve zaten zayıf olan Driver film çekimleri başlamadan 13 kilo, çekimler sırasında ise 9 kilo vermiş.

4. LILY COLLINS – TO THE BONE

Ünlü müzisyen Phil Collins’in kızı Lily Hollywood’da kendine yer edinmeyi başardı. Netflix’de To the Bone filminde rol alan Lily Collins anoreksiya hastası bir genç kızı canlandırıyordu.

Collins’in rol için kaç kilo verdiği bilinmese de çok zayıf ve sağlıksız görünmek için özel bir diyet uygulamış oyuncu.

3. JARED LETO – DALLAS BUYERS CLUB

Matthew McCounaughey ile beraber Dallas Buyers Club’da rol alan Jared Leto için filmlerde kilo alıp vermek sık rastladığı bir durum aslında. Prefontaine için kilo veren oyuncu daha sonra Chapter 27 için kilo almıştı.

Uyguladığı diyetin ardından Leto’nun neredeyse kişiliği bile değişmiş ve neredeyse tıbbi yardıma muhtaç hale gelmiş.

2. TOM HANKS – CAST AWAY

Tom Hanks Cast Away filminde geçirdiği kaza sonucu ıssız bir adada tek başına kalmış FedEX çalışanını oynamıştı. 1992 yılında çekilen A League of Their Own için 13 kilo veren Hanks Cast Away için 22 kilo verdi.

1. CHRISTIAN BALE – THE MACHINIST

Çoğu insanın The Machinist filmini bilmesinin sebebi Christian Bale’in film için verdiği kilo olduğundan listenin başında yer almayı hak eden isim elbette Bale idi.

Aslında rol daha kısa boylu birine verilmek isteniyordu fakat Bale rolü istediği için, küçük görünebileceğini kanıtlamak amacıyla 27 kilo verdi. Film çekimleri bittiğinde toplamda 54 kilo vermişti oyuncu fakat hemen ardından Batman için kilo alması gereken Bale pizzalar ve dondurmalar ile verdiği tüm kiloları geri almış.

1994 doğumlu Selin İnce, İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü öğrencisi ve gerçek bir sinema - edebiyat tutkunu. Film festivallerinden Hollywood yapımlarına kadar geniş bir yelpazeye oturttuğu sinema sevgisini geek kültürüyle beslemeyi de ihmal etmiyor.