Okuduğumuz ya da izlediğimiz serilerde genellikle en çok merak ettiğimiz şey senaristler ya da yazar tüm bunların nasıl sona ereceğini biliyor mu ya da bilseler bile Lost gibi facialarla daha sık mı karşılaşacağız? J.K Rowling, Harry Potter serisinin yaratıcısı olayların nasıl sona ereceğini en iyi bilenlerden biriydi kuşkusuz. Birçok sırrı serinin için yerleştirmekten hoşlanmışa benziyor Rowling.

Okuyucusuna verdiği küçük detaylara göz atalım.

10. GODRIC GRYFFINDOR’UN KILICI

İlk kez Harry Potter ve Sırlar Odasında ortaya çıkan kılıç ile Harry Basilisk’i bıçaklamış ve aynı kitapta Basilisk’in dişini Hortkuluk olan defteri yok etmek için kullanmıştı. İlerleyen zamanlarda Voldemort’un sonsuza kadar yaşamak için yarattığı hortkulukların zamanında Basilisk zehrine bulaştığı için Gryffindor’un kılıcı ile yok edilebileceği ortaya çıktı. Ki öyle de yaptılar.

9. YEDİ TANE HARRY POTTER

Harry Potter sevginin ona getirdiği koruma sayesinde bebekken Voldemort tarafından öldürülmekten kurtulmuştu. On yedinci yaş gününde koruması sona ermişti. Onu korumak isteyen arkadaşlarının Harry’nin şekline bürünmesi ve onların Harry Potter’ın kendisi ile tam yedi kişi olması tesadüf değildi. Bu yedi kişi Voldemort’un yedi adet Hortkuluğuna gönderme idi.

8. GINNY’NIN GOLDEN SNITCH’İ YAKALAMASI

Harry Potter kitapları sona erdiğinde herkesin başında beri aklında olan sorusu “Kim kiminle sonuna birlikte olacak?” da cevaplanmış oldu ve çoğu hayran Harry’i Ginny ile görmekten hoşlanmamıştı, Hermione ve Cho ile evleneceğini düşünenler için üzücü bir son olsa da Harry’nin Cho ile olacağının ipuçları Rowling tarafından daha önce verilmişti.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda Harry takımdan atıldığı için yerine geçen Ginny Snitch’i yakalayarak Ravenclaw’ı yenmelerini sağlamıştı ve Ravenclaw’ın arayıcısı Cho idi.

7. REMUS LUPIN’İN ADINDAN NE OLDUĞU ANLAŞILIYORDU

Harry Potter serisinde isimler karakterler hakkında genellikle son derece fazla bilgi veriyor. Remus adı da Roma’nın kurucusu olan ikiz kardeşler Romulus ve Remus’dan geliyor. Bu kardeşler bir dişi kurt tarafından bakılıp daha sonra insanlar tarafından bulunmuşlar. Yine de ikisinin hikayesinde en çok yer tutan konu kurt ve yetiştirilme hikayeleri.

Lupin ise kurt ve benzeri yaratıkları tabir etmek için kullanılan Lupine kelimesi ile neredeyse aynı.

6. SEÇMEN ŞAPKANIN KAFASININ KARIŞMASI

Harry başına Seçmen Şapka’yı geçirdiğinde Şapka’nın onu Slytherin binasına da yakıştırması herkesi şaşırtmıştı çünkü seri boyunca Harry pek de Slytherin binasına yaraşır davranmadı. Seçmen Şapka’nın kafasının karışmasının nedeni Harry’nin Voldemort’un hortkuluklarından biri olması yüzünden Slytherin’e de uygun olduğu düşünülmüştü.

5. SNAPE’IN BAĞLILIĞININ KİME OLDUĞU DAHA ÖNCEDEN TAHMİN EDİLEBİLİRDİ

Snape “Always.” repliği ile hepimizin gözünden yaş akıtmış olabilir ama bundan önce de Snape’in aslında Harry için bir düşman olmadığını gösteren kanıtlar oldu, Felsefe Taşı sırasında onu kurtarmaya çalışması gibi.

Ateş Kadehi’nin bir sahnesinde ise Barty Crouch Jr. Harry’i ofisinde sorgulamaya götürdüğünde Dumbledore neler olduğunu fark edince McGonagall ve Snape ile peşlerinden gitmişti. Snape oradaydı çünkü Barty Crouch Jr.’dan nefret etmiyordu, Dumbledore’un ve planının her zaman arkasındaydı.

4. VOLDEMORT ADININ ANLAMI

Harry Potter’daki isimlerin ve deyimlerin çoğu Fransızca’dan gelme, Rowling ve ailesinin Fransız kökenli olduğu düşünülürse bu çok da şaşırtıcı değil. Serinin en önemli karakterlerinden birinin adı da Fransız kökenli; Lord Voldemort.

Voldemort Fransızca’da ölümden kaçınma anlamına geliyor ve karakterin tüm motivasyonu da neredeyse sadece bunun üzerine.

3. Nymphadora Tonks

Harry Potter serisinde birçok karakterle daha tanışmadan adlarına bakarak karakterin nasıl biri olduğu ya da onu neyin tanımladığı konusunda fikir sahibi olabiliyoruz. Onlardan biri de Nymphadora Tonks. Nymphs ilk olarak mitolojiden güzel ve genç yaratıklar akla gelebilir. Fakat Tonks bu şekilde anlatılmıyor kitaplarda. Fakat Nymph aynı zamanda böceklerin değişim-metamorphosis- geçirmeden önce atlattıkları bir evre olduğunu biliyorsanız Tonks’un dış görünüşünü değiştirebilme özelliğine sahip olduğunu anlayabilirdiniz. Tonks bir Metamorphmagus.

2. KARANLIK SANATLARA KARŞI SAVUNMA PROFESÖRLERİ

Mutlaka fark etmişsinizdir Hogwarts’da hiçbir KSKS profesörü bir yıldan fazla görev yapamıyordu. İksir profesörü olan Snape’in bu görevi deliler gibi istemesinin aksine bir profesörün bir yıldan fazla bu görevde kalamamasının çok başka bir nedeni var.

Zamanında Tom Riddle hortkuluklarından birini saklamak için bu pozisyona başvurmuş ve reddedilmişti. Ardından Riddle okuldaki pozisyonu lanetledi. İşte bu yüzden kimse bu rütbede bir yıldan fazla kalamıyor.

1. TRELAWNEY DUMBLEDORE’UN ÖLÜM KEHANETİNİ 3. KİTAPTA YAPTI

Kehanetlere inanmak her zaman mantıklı olmasa da okulda Kehanet dersi ve bunun profesörü varken yapılan kehanetlerle dalga geçmek inanmaktan daha mantıksız muhtemelen. Herkes seri boyunca Trelawney ve yaptığı kehanetlerle kafa bulurken o Dumbledore’un öleceğini çok uzun zaman önce dile getirmişti. Azkaban Tutsağı sırasında bir akşam yemeğinde Trelawney masaya oturmayı reddetmiş çünkü eğer oturursa masada 13 kişi olacağını ve 13 kişi arasında masadan ilk kalkan kişinin öleceğini dile getirmişti, McGonagall ise onunla dalga geçerken masada aslında 13 kişi olduğunun kimse farkında değildi. Scabbers/Peter Pettigrew masadaydı ve masadan ilk kalkan kişi de Dumbledore idi.

1994 doğumlu Selin İnce, İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü öğrencisi ve gerçek bir sinema - edebiyat tutkunu. Film festivallerinden Hollywood yapımlarına kadar geniş bir yelpazeye oturttuğu sinema sevgisini geek kültürüyle beslemeyi de ihmal etmiyor.