Geçtiğimiz hafta gerçekleştirildiği düşünülen satın alma sonunda halk ile paylaşıldı ve Disney’in Fox’u satın aldığı kesinleşti!

Haber ilk yayıldığından beri bu iki stüdyo arasındaki anlaşmanın bir sonuca bağlanması ve bu anlaşma sonrasında da gerek televizyonda gerekse beyaz perdede gördüğümüz karakterleri nasıl etkileyeceğini öğrenmek için can atıyorduk, şu an kesin olarak bildiğimiz tek şey Disney’in Fox’u borçları ile beraber 66.1 milyar dolara kendi bünyesine kattığı.

Bu anlaşma X-Men ve Deadpool’u da kapsıyor, ayrıca Fox’un bünyesinde olan Avatar, Fantastic Four, New Mutants gibi serilerde böylelikle Disney’in eline geçti. New Mutants, Deadpool 2 ve X-Men: Dark Phoenix filmlerinin çekimleri Fox tarafından çoktan tamamlandığı için filmler beklenen vizyon tarihinde sinemalarda olacak.

FOX hisse sahiplerine $52.4 milyar değerinde Walt Disney hissesi ve FOX’un $13.7 milyarlık borcunu ödeyecek olan Disney, bunların karşılığında Twentieth Century Fox Television, FX, Fox21 ve National Geographic kanallarını, Fox Networks Group International, Fox’un yerel spor kanallarını, İngiliz SKY televizyonunun %39’luk hissesini, Tata Sky and Endemol Shine Group ve Star India’nın sahibi olacak.

Anlaşmanın içinde yer alan en ilginç kalem ise Fox’un elinde bulunan Hulu hisseleri. Kendi yayın platformunu yapmak isteyen ve bu nedenle Netflix ile anlaşmalarını sonlandıran Disney, Hulu ile birlikte bu işe soyunabilir mi? Peki Hidden Figures gibi önemli filmleri yapan Fox 2000 ve Fox Searchlight’ın durumu ise henüz belli değil.

Deadpool ya da X-Men karakterlerine ne olacağı, Fantastic Four’un çekilip çekilmeyeceği henüz bilinmiyor. Marvel dışında Disney Fox’u satın alarak birçok başka şeye Alien, Predator, Planet of the Apes, Avatar, Home Alone, Independence Day gibi sahip oldu. Ayrıca televizyonda da The Simpsons ve daha fazlasının haklarını eline almış oldu.

Anlaşma bir sonuca varmış olsa da daha bu anlaşmanın ardından gelecek birçok açıklama olacak. Bahsedilen tüm serilerin, özellikle Deadpool ve X-Men gibi Marvel Sinematik Evreni’nde kendilerine nasıl bir yer edinecekleri en merak edilen konulardan biri.

Anlaşmanın onaylanması için 12-18 ay arası bir süre geçeceği tahmin edilirken, bu anlaşmanın herhangi bir nedenden ötürü gerçekleşmemesi durumunda Disney, Fox’a $2 milyarın üzerinde ödeme yapması gerekecek.

1994 doğumlu Selin İnce, İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü öğrencisi ve gerçek bir sinema - edebiyat tutkunu. Film festivallerinden Hollywood yapımlarına kadar geniş bir yelpazeye oturttuğu sinema sevgisini geek kültürüyle beslemeyi de ihmal etmiyor.